Всі рубрики

 

  

 

Як підняти непідйомне ЖКГ?

Чи змінилося щось в українському ЖКГ, відколи стартувала реформа, та якими є найближчі перспективи у цій сфері? Думками та спостереженнями з цього приводу поділилися фахівці сфери ЖКГ, голови ОСББ і громадські діячі, які зібралися на круглий стіл «Житлова реформа: країна відповідальних власників чи найманці житлового рабства?».

Загалом експерти невисоко оцінили владні намагання змінити житлову сферу. На думку керівника житлово-комунальних програм ГМ «Опора» Тетяни Бойко, житлова реформа в Україні мала б вже поволі завершуватися, якщо орієнтуватися на Загальнодержавну програму реформування і розвитку ЖКГ на 2009–2014 рр., проте віз і нині там. Житловий фонд як був, так і залишається в жалюгідному стані, нарахування тарифів так само є незрозумілим і безпідставним, а головне, ЖЕКи так і не поступилися місцем ОСББ. «Ми «застрягли» на базовому рівні, – коментує ситуацію пані Бойко, – постійно долаючи перешкоди на шляху організованих співвласників – людей, які самостійно, не чекаючи допомоги ззовні, піклуються про свої будинки».

Це підтвердили й самі організовані співвласники. Голова київського ОСББ «Мотор» Вікторія Погорєлова зазначила, що попри гучні обіцянки чиновників найвищого рівня сприяти розвитку ОСББ насправді співвласники ведуть безперервну боротьбу за виживання. Ні обіцяних пільг, ні чіткого правового статусу, ні державного співфінансування їм так і не надано, хоча населення виконало зобов’язання, покладені на нього Програмою, підсумувала пані Погорєлова.

Посадовці обіцяють співвласникам, що їхнє життя покращиться із прийняттям Житлового кодексу та урядового законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ» № 8474. Проте у самих членів ОСББ песимістичніші погляди на своє майбутнє. За словами співвласників, проекти цих документів мають низку недоліків. Одним із найсуттєвіших є скасування поняття «балансоутримання» та заміна його «управлінням». На думку Олексія Кучеренка, голови Спілки власників житла України, в такий спосіб влада хоче перекласти весь тягар невирішених проблем ЖКГ на плечі голів ОСББ. «Іншими словами, це виглядає так: ми все розвалили, а ви, будьте ласкаві, розгрібайте. Як колишній міністр цієї галузі можу сказати: той, хто думає, що капітальні ремонти можна провести коштом населення, – диверсант, якого не можна підпускати до реформи. Реальні форми підтримки населення – це співфінансування або хоча б кредитування, і прописувати це треба окремим законом», – наполягав Олексій Кучеренко.

Проте експерти дійшли думки, що найдискусійнішим у законопроекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ» є пункт щодо землі. Законопроект наголошує, що земельна ділянка, на якій розташований будинок, перебуватиме у власності членів ОСББ, що проживають у ньому. Водночас влада віддасть мешканцям у безкоштовне користування прибудинкову територію. Цей пункт експерти називають прогресивним, проте побоюються, що в остаточній редакції його може не бути, оскільки зараз проти нього активно виступають деякі депутати парламенту. Віктор Матчук, член комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики, впевнений, що проти передачі землі власникам квартир виступають забудовники великих міст, зокрема Києва. «Наприклад, є нічийні ласі шматки землі або старе житло, розташоване у привабливих місцях, на якому в мегаполісі можна заробити величезні гроші. Сьогодні достатньо визнати будинок аварійним, щоб знести його, не питаючи думку населення, і натомість збудувати що завгодно. Тому господарями землі мусять бути ті, хто на ній живе». Загалом пан Матчук впевнений, що реформа ЖКГ відбудеться лише тоді, коли влада розробить прозору та зрозумілу тарифну політику і коли в населення з’явиться довіра до відповідних тарифів.

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№13-24 | 04 грудня
Тема тижня:
Надрокористування
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

     

______________________________