Всі рубрики

 

  

 

Сила судової системи – в її єдності! За підсумками V конференції суддів господарських судів.

 

 

19 березня 2014 р. у Вищому господарському суді України під головуванням голови Ради суддів господарських судів України, в.о. голови ВГСУ Артура Ємельянова, за участю 40 делегатів і запрошених голів місцевих та апеляційних господарських судів, відбулась V конференція суддів господарських судів України (далі – Конференція).
В роботі Конференції взяли участь почесні гості: голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Ігор Самсін, в.о. голови Державної судової адміністрації Володимир Півторак, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та інші запрошені.


Виступаючи з вітальним словом перед присутніми, голова ВРЮ Олександр Лавринович, зокрема, зазначив, що сьогодні робота судів господарської юрисдикції є найефективнішою з-поміж інших юрисдикцій. Так, скарги до Вищої ради юстиції на суддів господарських судів складають лише 6% від загальної кількості, а випадків дисциплінарних стягнень відносно суддів цієї юрисдикції – 5%, що вказує на великий професійний потенціал і високу кваліфікацію працівників господарських судів. «Перед судовою владою в Україні стоять дві основні проблеми – підвищення кваліфікаційного рівня суддівського корпусу та звільнення тих, хто використовує суддівське звання для свідомого порушення законів», – підкреслив голова ВРЮ. За його словами, для реалізації цих завдань в Україні наявні всі законодавчі та інституційні можливості.
Підтримав колегу і голова ВККСУ Ігор Самсін наголосивши, що саме судова система повинна відновити довіру суспільства до суддів, бо втручання політиків у судову гілку влади не здатне змінити ситуацію на краще. «На ХІІ позачерговому з’їзді суддів України ми повинні дати принципову оцінку двом гілкам влади і просити їх не втручатись у судову систему, адже в нас достатньо сил і механізмів, щоб виправити ситуацію», – підкреслив голова ВККСУ України та наголосив: «Сила судової системи – в її єдності!».
У свою чергу, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук у своєму виступі зазначив, що Конференція має стати площадкою для обговорення питань, які судова система бачить шляхи вирішення тих накопичених за багато років проблем, які сьогодні не влаштовують суспільство. Адже запит суспільства до судової влади досить високий, тому вона не може залишатися пасивним об’єктом впливу з боку політичних інститутів. Також він наголосив, що напередодні ХІІ позачергового з’їзду суддів України представникам судової влади необхідно усвідомити, яких саме змін вони очікують, та виробити необхідні кроки для їх впровадження. За словами пана Оніщука, насамперед це має бути підвищення рівня самоцензури та аполітичності представників судової влади і налагодження повноцінного діалогу із суспільством.
Першим питанням порядку денного головуючий на Конференції Артур Ємельянов представив присутнім попередньо узгоджений список делегатів на ХІІ позачерговий з’їзд суддів України від судів господарської юрисдикції, який був одноголосно затверджений. Зокрема, делегатами було обрано: голову ВГСУ Віктора Татькова, заступника голови ВГСУ Артура Ємельянова, суддю ВГСУ Олександра Удовиченка, суддю Господарського суду АРК Ігоря Доброреза, суддю Господарського суду Вінницької області Надію Говор, суддю Господарського суду Волинської області Віталія Войціховського, голову Дніпропетровського апеляційного господарського суду Надію Величко, суддю Донецького апеляційного господарського суду Дениса Попкова, суддю Господарського суду Житомирської області Альону Шніт, суддю Господарського суду Закарпатської області Лідію Журавчак, суддю Господарського суду Запорізької області Олену Боєву, суддю Господарського суду Івано-Франківської області Оксану Кобрин, суддю Київського апеляційного господарського суду Юрія Власова, голову Київського апеляційного господарського суду Олега Хрипуна, суддю Господарського суду Кіровоградської області Світлану Колодій, суддю Господарського суду Луганської області Раїсу Якушенко, голову Львівського апеляційного господарського суду Бориса Плотніцького, суддю Господарського суду Миколаївської області Олександра Ткаченко, голову Одеського апеляційного господарського суду Наталію Морщагіну, суддю Господарського суду Полтавської області Олену Ківшик, голову Рівненського апеляційного господарського суду Юрія Демянчука, суддю Севастопольського апеляційного господарського суду Віктора Гонтаря, суддю Господарського суду Сумської області Світлану Заєць, суддю Господарського суду Тернопільської області Олега Руденка, голова Харківського апеляційного господарського суду Василь Кухар, суддя Господарського суду Херсонської області Юрій Гридасов, суддю Господарського суду Хмельницької області Миколу Муху, суддю Господарського суду Черкаської області Івана Гуру, суддю Господарського суду Чернівецької області Михайла Ніколаєва, суддю Господарського суду Чернігівської області Тетяну Оленич.
Другим питанням порядку денного Конференції присутні заслухали інформацію в.о. голови Державної судової адміністрації України Володимира Півторака щодо фінансового та організаційного забезпечення діяльності господарських судів у 2014 р. За його словами, відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2014 рік» кошторисні призначення на утримання: місцевих господарських судів складають 351 033,4 тис. грн., що становить 52,5% від потреби; апеляційних господарських судів складають 154 691,9 тис. грн., що становить 52,2% від потреби. Крім того, станом на 1 січня 2014 р. 139 суддів місцевих та апеляційних господарських судів потребують поліпшення житлових умов.
В обговоренні зазначеного питання активну участь взяли головуючий на Конференції Артур Ємельянов, делегат Конференції Михайло Ніколаєв (суддя Господарського суду Чернівецької області), голови Дніпропетровського, Рівненського та Харківського апеляційних господарських судів, відповідно, Надія Величко, Юрій Демянчук, Василь Кухар та голова Господарського суду Закарпатської області Надія Ващиліна.
За підсумками обговорення Конференція вирішила взяти зазначену інформацію до відома та доручити Державній судовій адміністрації України вжити всіх необхідних заходів для збільшення видатків на фінансування господарських судів України у 2014 р. до обсягів, достатніх для повного і незалежного здійснення правосуддя відповідно та вирішити питання щодо рівнопропорційного розподілу видатків державного бюджету на утримання судової влади між судами різних спеціалізацій.
По третьому питанню порядку денного Конференції з повідомленням про загрозу незалежності суддів виступила голова Одеського апеляційного господарського суду Наталя Морщагіна, яка поінформувала присутніх, що 3 березня адміністративну будівлю Одеського апеляційного господарського суду та Господарського суду Одеської області було оточено групою осіб у віці до 20 років (близько 70 чоловік) спортивної статури, якими керував представник громадської організації, під гаслами проведення люстрації суддів та звільнення голів судів. Проте через 20 хвилин після початку мітингу один із його учасників звернувся до канцелярії суду з ультиматумом щодо негайного задоволення заяви про розгляд конкретної справи із зазначенням правової позиції на користь однієї зі сторін. Як потім було з’ясовано, особа, яка керувала мітингом та підписала заяву від імені громадської організації, є адвокатом і неодноразово брала участь у судових засіданнях, а особа, яка висунула ультиматум, взагалі є однією із сторін цього спору.
Наталя Морщагіна зазначила, що лише присутність ЗМІ у приміщенні суду та в судовому засіданні дозволила суддям винести законне та обґрунтоване рішення, вгамувати агресивно налаштованих осіб і уникнути негативних наслідків.
«Незалежність суддів є невід’ємною складовою їхнього статусу, конституційним принципом організації та функціонування судів і професійної діяльності суддів, забезпеченням їх самостійності, непов’язаності при здійсненні правосуддя з будь-якими зовнішніми обставинами та іншою, крім закону, волею», – наголосила пані Морщагіна та поінформувала, що два тижні тому з цього приводу судді Одеського апеляційного господарського суду вимушені були звернутися до Ради суддів України в порядку ст. 47 Закону «Про судоустрій і статус суддів» з повідомленням про загрозу незалежності.
Про актуальні питання та стан здійснення судочинства в господарських судах в 2013 р. поінформував присутніх голова Ради суддів господарських судів України, в.о. голови ВГСУ Артур Ємельянов. Зокрема, він зазначив, що діяльність системи господарських судів у 2013 р. характеризується значним збільшенням кількості звернень.
Так, вперше за останні 10 років основні показники результатів господарського судочинства переконливо демонструють позитивну тенденцію, коли на фоні одночасного збільшення кількості вирішених господарських спорів судами першої інстанції зменшилась кількість випадків їх перегляду в судах вищого рівня. Крім того, значно зменшилась кількість змінених та скасованих судових рішень господарських судів. І така тенденція зберігається.
Виходячи з аналізу основних статистичних показників, у 2013 р. на розгляд до місцевих господарських судів надійшло в 1,5 рази більше звернень для вирішення господарських спорів (283,5 тис.), ніж у 2012 р., та перебувало на розгляді близько 330 тис. заяв, що на 48% більше.
Особливу увагу Артур Ємельянов звернув на те, що переважна більшість, а це 83,4% (у 2012 р. – 79,4%), рішень судів першої інстанції набрали законної сили після закінчення строку їх оскарження, тобто 16% від загальної кількості судових рішень оскаржена в апеляційному порядку. Зазначене яскраво свідчить про найвищий рівень довіри суб’єктів господарювання до господарських судів.
На переконання голови Ради суддів господарських судів, таких високих показників якості розгляду спорів в інших судових юрисдикціях немає.
Зважаючи на високу якість рівня судочинства в першій інстанції, до апеляційної надійшло 37 тис. скарг, що майже на 7% менше порівняно з минулим періодом.
У 2013 р. на розгляд до ВГСУ надійшло 19 800 скарг, що на 15% менше порівняно з 2012 р.
Частка оскаржених судових рішень апеляційної інстанції у 2013 р. становить 45,5%, що на 11% менше, ніж у 2012 р. Також на 20% зменшилась кількість змінених та скасованих судових рішень у касаційному порядку.
Середній показник змінених та скасованих судових рішень апеляційних господарських судів становить 7,8%, тоді як у 2012 р. він дорівнював 10,4%.
Також пан Ємельянов констатував зменшення на 26,5% кількості заяв про перегляд судових рішень господарських судів Верховним Судом України, що надійшли на розгляд.
Підсумовуючи виступ, Артур Ємельянов зазначив, що наведені цифри яскраво свідчать не лише про підвищення якості правосуддя, а й про високий рівень організації роботи системи господарського судочинства як злагодженої і стабільної ланки судоустрою, про велику й відповідальну роботу в цьому напрямку керівників господарських судів та кожного судді окремо.
Наостанок Конференція прийняла рішення доручити Раді суддів господарських судів України ініціювати перед Радою суддів України розробку комплексу заходів по відновленню довіри до судової системи.
Після всіх розглянутих питань порядку денного та їх жвавого обговорення делегатами Конференції за пропозицією головуючого Артура Ємельянова було прийнято рішення оголосити перерву в роботі Конференції та продовжити її ближче до ХІІ позачергового з’їзду суддів України, провести який заплановано 7 квітня 2014 р. Таке рішення обґрунтовувалось ситуацією в державі, яка склалась останнім часом, та можливою необхідністю розгляду нагальних питань, які можуть виникнути напередодні проведенням ХІІ позачергового з’їзду суддів України.

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№13-24 | 04 грудня
Тема тижня:
Надрокористування
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

     

______________________________