Всі рубрики

 

  

 

Недобуд і благоустрій населених пунктів.

 

Відповідальність забудовників за порушення правил благоустрою.

Благоустроєм населених пунктів в Україні займаються публічно-правові інституції. Це і Кабінет Міністрів, і місцеві державні адміністрації, і органи місцевого самоврядування, а також інші органи влади в межах їх повноважень. Основним законом, яким всі вони керуються у своїй діяльності, є закон України «Про благоустрій населених пунктів». Окрім цього, майже кожна міська рада утверджує на місцях свої правила благоустрою, які деталізують положення закону та передбачають конкретні вимоги до зовнішнього вигляду та охайності різноманітних об’єктів на території міста. Такими об’єктами є зокрема парки, вулиці, кладовища, будинки (в тому числі й об’єкти незавершеного будівництва). Щодо об’єктів незавершеного будівництва, то за порушення правил благоустрою передбачається адміністративна, кримінальна та цивільно-правова відповідальності власників таких об’єктів.

Адміністративна відповідальність за порушення у сфері благоустрою передбачена ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів). Санкцією є штраф у розмірі від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 1360 грн.) для громадян та від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 1700 грн.) для осіб – суб’єктів підприємницької діяльності та посадових осіб. Накладає цей штраф посадова особа інспекції з питань благоустрою міської ради. Ця особа зобов’язана скласти протокол який у 5-тиденний строк надсилається на розгляд адміністративної комісії відповідної міської ради, яка власне і приймає рішення про наявність порушення. Детальніше ця процедура розписана в місцевих правилах благоустрою.

Українське законодавство також встановлює відповідальність за порушення санітарних правил. За утримання ділянки у невідповідному санітарному стані, законодавство встановлює наступні види відповідальності:

По-перше, це адміністративна відповідальність що передбачена Законом України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення».

Відповідно до ст. 46, за порушення санітарного законодавства або невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб органів державної санітарно-епідеміологічної служби на осіб, винних у вчиненні таких правопорушень, може бути накладено штраф. На громадян у розмірі від одного до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 – 204 грн.), на посадових осіб у розмірі від одного до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 – 425 грню). Постанова про накладення штрафу виноситься головним державним санітарним лікарем або іншими посадовими особами державної санітарно-епідеміологічної служби на підставі протоколу про порушення санітарних норм. Більш детально процедура накладення штрафу регламентується ст. 47 вищевказаного закону.

Окрім цього, за порушення санітарного законодавства можливі також інші види відповідальності, проте їх виникнення залежить від настання специфічних наслідків.

Так, цивільно-правова відповідальність за порушення санітарного законодавства виникає якщо таке порушення призвело до виникнення захворювань, отруєнь, радіаційних уражень, тривалої або тимчасової втрати працездатності, інвалідності чи смерті людей.

Наше законодавство передбачає кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм. Якщо неправомірні дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення інфекційних захворювань та масові неінфекційні захворювання (отруєння), можливі такі санкції як штраф до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 1700 грн.) або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

Також ризик накладення штрафу створює Державна архітектурно-будівельна інспекція. У разі, якщо за будівельним майданчиком буде здійснюватися нагляд та контроль управління містобудування, архітектури та землекористування відповідної місцевої ради, за виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень, цим органом можуть застосовуватися санкції у вигляді штрафу розміром сорока п'яти мінімальних заробітних плат (з урахуванням того що мінімальна зарплата сьогодні становить 1218 грн., на сьогодні це 54 810 грн.). У разі якщо об’єкт був законсервований у відповідності до «Положення про порядок консервації та розконсервації об’єктів будівництва» Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, то ДАБІ не може накладати будь який штраф.


Андрей ЯРОМИЙ
младший юрист PROXIMA

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№13-24 | 04 грудня
Тема тижня:
Надрокористування
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

     

______________________________