Всі рубрики


Дорожня карта для співробітника системи юстиції.


Нещодавно пройшла перша відкрита колегія Мін’юсту за участю представників всіх структурних підрозділів органу. В ході колегії було підбито підсумки роботи міністерства у 2016 р. та затверджено Стратегічний план роботи Мінюсту на найближчі 3 роки.

«Це перша колегія, яка проходить повністю публічно із запрошенням представників громадянського суспільства та міжнародних організацій. Ми сьогодні підбиваємо підсумки роботи Мін’юсту за 2016 рік і визначаємо стратегічний план роботи органу на 2017-2019 роки», – зазначив під час виступу Міністр юстиції Павло Петренко.
За його словами, стратегічний план діяльності Мін'юсту був розроблений вперше в сучасній історії органу виконавчої влади. Цей документ стане дорожньою картою для кожного співробітника системи юстиції у реалізації тих змін і реформ, які стосуються мільйонів українців.

«Основне завдання, яке ми перед собою поставили – повернення справедливості й закону в кожну домівку. Передовсім, це обізнаність кожного українця у своїх правах і уміння захищати їх», – наголосив міністр юстиції.

Він поінформував присутніх, що за останні кілька років було фактично демонтовано стару радянську систему органів юстиції. Було удвічі скорочено бюрократичний апарат, завершено структурну реформу відомства та забезпечено набір нових кадрів через системи відкритих конкурсів.

Так само було ліквідовано майже 500 радянських районних управлінь юстиції. За рахунок економії коштів було розширено систему безоплатної правової допомоги.

«Зараз Україна має найбільш розгалужену і прогресивну систему безоплатної допомоги. Майже 500 бюро правової допомоги функціонують по всій країні. У цих бюро працюють адвокати і юристи, які раніше не мали досвіду роботи на державній службі. Це люди, які прийшли за новою філософією конкурсних доборів. Про правильність рішення щодо розвитку системи правової допомоги говорить той факт, що кожного місяця 60-70 тисяч українців приходять до цих бюро, отримують безкоштовні консультацію та захист у суді», – заявив пан Петренко.

Також важливим блоком роботи є розбудова антикорупційних органів та запуск системи електронного декларування. Міністерство юстиції безпосередньо було залучено до створення та запуску системи електронного декларування.

«Минулого року електронне декларування нарешті стало реальністю. Понад 100 тисяч посадовців подали електронні декларації, які є в загальному доступі і забезпечують максимальну прозорість системи звітності і контролю громадськості за державними службовцями», – сказав він.

Разом з тим Міністерство юстиції завершило передачу невластивих йому функцій з реєстрації нерухомості та бізнесу місцевим органам влади та нотаріусам.

За минулий рік понад 10 тисяч представників самоврядування почали надавати ці послуги, а поняття черги та хабарництва фактично відійшли в історію.

Вперше за роки незалежності держава стала на захист приватного бізнесу. Минулого року завдяки системі оперативного реагування на протиправні дії рейдерів, Комісія з розгляду скарг на дії державних реєстраторів при Міністерстві юстиції врятувала від незаконного захоплення понад 500 підприємств.

«Це і великі компанії з іноземними інвестиціями, це і малий бізнес, і прості українські громадяни, які ставали жертвами рейдерів», – додав міністр юстиції.

Разом з тим був прийнятий антирейдерський закон, який ввів реальну відповідальність у вигляді строку до 10 років зі спецконфіскацією майна для всіх учасників рейдерських оборудок. При цьому він додав: кількість скарг, яка надходила до Мін’юсту до прийняття антирейдерського закону, була в 10 разів більшою, ніж нині. За неповні 4 місяці роботи закону було отримано трохи більше 50 скарг. У минулому році таких скарг було понад 1000, а у 2013 – більше 3600.

Та чи не найбільшим викликом перед Мін’юстом минулого року був запуск реформи пенітенціарної системи.

«Пенітенціарна система отримає людське обличчя, буде демілітаризована, а люди, які оступилися і вчинили злочин отримають шанс на повернення до нормального життя. А це майже 60 тисяч українців», – заявив Павло Петренко.

Було зроблено перші кроки зі зміни організаційної структури, проведені сотні конкурсів на відтепер вже цивільні посади в системі пробації та виконання покарань, запроваджено практику проходження поліграфу керівниками та інспекторами, які приходять у нову систему.

Очільник Мін’юсту також представив Стратегічний план роботи Міністерства юстиції на три наступних роки. Серед пріоритетів – забезпечення верховенства права.

«У цьому напрямку головним є розвиток системи безоплатної допомоги людям, які не мають можливості найняти адвоката. Кожен громадянин має право на правовий захист закріплений Конституцією, не залежно від свого майнового стану», – зауважив він.

Другим важливим напрямком стратегії є мінімізація корупційних ризиків і поліпшення бізнес-клімату.

Ще одним вкрай важливим напрямком є підвищення правової обізнаності громадян та запуск у рамках цього напрямку всеукраїнського проекту «Я маю право», який зачепить питання захисту прав українців у сфері правосуддя спілкування з поліцією, прокуратурою і судами. Мін’юст виступатиме адвокатом українців, роз’яснюватиме їхні права і через центри безоплатної правової допомоги доноситиме інформацію про можливість захистити себе від свавілля чиновника.

«Кожен українець отримає дуже серйозний інструмент у вигляді знань про свої права і можливості захистити їх. Це основний пріоритет Міністерства юстиції», - додав Павло Петренко.

Четвертим пріоритетом роботи Мінюсту цього року є подальша інституційна розбудова органів юстиції.

У свою чергу заступник Міністра юстиції Павло Мороз більш детально поінформував присутніх про антирейдерські ініціативи Мін’юсту.

«Я систематично зустрічаюся з представниками бізнесу та іноземних інвесторів. І на питання, який ключовий фактор впливає на рішення про вклад коштів в країну, ми завжди отримуємо одну відповідь: на 90% впливає захист права власності! Саме тому Мін'юст так активно працює над тим, щоб право власності кожного пересічного українця та бізнесмена було захищеним правовою державою! У 2016 р. запрацював антирейдерський закон, 30 новел якого унеможливили застосування 90% рейдерських схем. Також з 2016 р. в Україні працює Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, наразі це єдиний в країні інститут, що здатний оперативно реагувати на поодинокі випадки незаконного відчуження майна», – наголосив Павло Мороз

За словами заступника Міністра юстиції Сергія Шкляра, завдяки зусиллям Міністерства юстиції у 2016 р. було покладено старт комплексній реформі виконання рішень судів та інших органів. Прийнято два закони, головною новацією яких є запровадження у 2017 році інституту приватних виконавців. Вони конкуруватимуть як із державною виконавчою службою, так і між собою, що приведе до покращення якості сервісів у цій сфері. Законами усунено корупційні ризики та забезпечено належну мотивацію праці як державних, так і приватних виконавців.

«Ми створили всі умови, щоб система виконання судових рішень стала якісно іншою: щоб з'явилася конкуренція, прийшли фахові люди, щоб значно краще почали працювати державні виконавці і продемонстрували свою ефективність приватні. Тому ми не просто будемо очікувати істотного покращення показників виконання рішень – ми будемо їх вимагати», – сказав Сергій Шкляр.

Директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський зауважив, що з відкриттям бюро правової допомоги в 4 рази збільшилася кількість людей, які змогли звернутися за безоплатною правовою допомогою та отримати її.

«Ця цифра зберігається й сьогодні з тенденцією до її збільшення. Вдвічі збільшилася кількість людей, які змогли отримати вторинну правову допомогу, тобто безпосередній доступ до правосуддя на рівні районів. Дві третини всіх людей, які звертаються до нас, звертаються саме через бюро. Це було правильне та дуже своєчасне рішення з точки зору забезпечення доступу до правосуддя більшої кількості наших громадян», – наголосив він.

За його словами, сьогодні, завдяки внесеним у кінці минулого року змінам до Закону про безоплатну правову допомогу, доступ до такої допомоги відкрито для більшої кількості вразливих людей: це і внутрішньо переміщені особи, і учасники бойових дій, насамперед учасники АТО, і більше малозабезпечених громадян.

«Серед планів на 2017 рік переорієнтація системи БПД з надання допомоги окремим фізичним особам на посилення правової спроможності громад, створення ефективної системи управління правовими знаннями та розвиток людського потенціалу правничої спільноти. А також децентралізація управління та пілотування моделі офісів громадського захисту», – додав Андрій Вишневський.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№15-20 | 03 грудня
Тема тижня:
Юридичний форум
Тема тижня
  • 60-річна історія успіху Нью-Йоркської конвенції про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень.
  • Про проблемні питання виведення банків з ринку.
  • Права дітей на належне утримання: новації законодавства та судової практики.
Придбати PDF-версію
 

  

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________