Всі рубрики

 

  

 

60-річна історія успіху Нью-Йоркської конвенції про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень.

 

На початку жовтня відбулась одна з найголовніших подій у сфері міжнародного комерційного арбітражу – V Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І.Г. Побірченка, які цього року були присвячені 60-річчю Нью-Йоркської конвенції про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень. Захід організовано Міжнародним комерційним арбітражним судом при Торгово-промисловій палаті України (ICAC) за сприяння Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ).


Цьогорічні Читання об’єднали понад 200 учасників з різних сфер: юристів, арбітрів, суддів, представників бізнесу, науковців.


З урочистою промовою на відкритті ювілейних Читань виступили: голова Верховного Суду Валентина Данішевська, заступник Глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов, старший юрист Секретаріату ЮНСІТРАЛ (раніше – генеральний секретар УНІДРУА) Хосе Анхель Естрелла-Фарія, президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков, голова ICAC Микола Селівон.


Так, відкриваючи захід, пан Селівон зазначив, що Нью-Йоркська конвенція 1958 р. є основою розвитку міжнародного комерційного арбітражу в світі, а також назвав фактори, що підвищують значимість цьогорічних Читань. «По-перше, це реформа процесуального законодавства та інституціональна судова реформа. Вже близько року діють оновлений Верховний Суд та судова система, а також нове процесуальне законодавство, яке революційно поставилось до міжнародного комерційного арбітражу, – завуважив голова ІСАС. – По-друге, цього року ми відзначаємо 60-річчя підписання Нью-Йоркської конвенції, тому важливо підкреслити майбутнє цього міжнародного договору. По-третє, близько 20% учасників Читань – це судді різних судів, що надважливо, оскільки саме судді виконують функції, передбачені Конвенцією, а саме забезпечення державою виконання арбітражних рішень. І останнє. Цього року виповнилось би 95 років людині, яка створила МКАС та МАК при ТПП України, – Ігорю Гавриловичу Побірченку».


Валентина Данішевська у своїй промові розповіла про деякі рішення ВС щодо визнання та виконання арбітражних рішень, а також акцентувала увагу на популярності міжнародного комерційного арбітражу в світі: «У деяких країнах арбітраж переходить зі статусу альтернативного способу вирішення спорів до основного, і державні суди говорять про те, що вони вже менше впливають на формування права, ніж арбітражі. Але головне не те, хто формує право, а як воно формується. Зараз непогані часи для розвитку арбітражу, і Верховний Суд буде підтримкою для розвитку як Міжнародного комерційного арбітражного суду, так і третейських судів та інших альтернативних способів вирішення спорів, адже вся судова система взяла на себе величезне завдання – значно покращити судочинство в Україні, а також повернути авторитет судової системи».


Олексій Філатов під час свого виступу підкреслив потужну підтримку міжнародного комерційного арбітражу в новому процесуальному законодавстві: «Завдяки нормам, які стосуються і підтримки міжнародного комерційного арбітражу судами, і вдосконалення та підвищення ефективності процедури визнання та виконання міжнародних арбітражних рішень, і захисту механізмів приведення до виконання арбітражних угод та застережень, законодавство в Україні мало чим поступається законодавству найбільш дружніх до України країн у ставленні до міжнародного комерційного арбітражу. Новий Верховний Суд формує нову судову практику, суттєво змінилися й інституційні умови, що стосуються міжнародних комерційних арбітражних рішень».


Продовжив думку щодо проарбітражної політики держави Геннадій Чижиков. «Популяризація вітчизняних арбітражних інституцій має стати одним з векторів державної політики. Треба доносити і до бізнесу, і до міжнародної спільноти, що наше арбітражне законодавство зараз є одним з найновітніших, – наголосив він. – Україна в цьому аспекті стала на рівень зі світовими проарбітражними юрисдикціями. Лише від спільних дій арбітражної спільноти, суддівського корпусу та органів державної влади залежить, як ефективно ми це втілимо у життя».


Спеціальний гість Читань Хосе Анхель Естрелла-Фарія переконаний, що саме Нью-Йоркська конвенція є найуспішнішим договором у сфері міжнародного комерційного арбітражу: «Нью-Йоркська конвенція є ключовим елементом сприяння впевненості інвестування в міжнародну торгівлю та незамінним інструментом ефективного врегулювання міжнародних комерційних спорів. Конвенцію було розроблено не для того, щоб витіснити державні суди або відібрати комерційні справи у національних судів, а для того, щоб надати механізм, якого до цього не існувало».


Доповідачі зазначили, що успіх судової реформи та оновленого процесуального законодавства був би неможливим без безпосередньої участі представників ICAC та їхнього прагнення посилювати проарбітражний клімат країни, зокрема шляхом прийняття нового Регламенту ICAC.


Вітальна частина заходу завершилась підписанням головою ICAC Миколою Селівоном та проректором з підготовки кадрів для судових органів Національної школи суддів Анатолієм Костенком Меморандуму про співпрацю між Національною школою суддів України та Міжнародним комерційним арбітражним судом при ТПП України.


Перша сесія Читань була присвячена Нью-Йоркській конвенції як ефективному багатосторонньому інструменту в сфері міжнародного комерційного арбітражу. Модерував сесію професор юридичного факультету Стамбульського університету Ергун Озсунай.


Спікерами сесії виступили: Хосе Анхель Естрелла-Фарія, експерт з міжнародного арбітражу ЮФ Bryan Cave Leighton Paisner Доменіко Ді П’єтро, арбітр ICAC, партнер АО «Сисуєв, Бондар, Храпуцький» Олександр Храпуцький. Спікери зійшлися на думці, що Нью-Йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень є надважливим документом, яким користуються інституції з більш ніж 150 країн світу, проте деякі її положення мають бути переглянуті, щоб відповідати останнім запитам арбітражної спільноти.


Тема другої сесії Читань – «Арбітражна угода в контексті Нью-Йоркської конвенції». Її модератором виступив пан Селівон.


Спікерами сесії стали: радник голови ICAC Ольга Костишина, партнер ЮФ «Юрзовнішсервіс» Геннадій Цірат, суддя Верховного Суду Костянтин Пільков, партнер ЮФ Arnall Golden Gregory Гене Бурд, партнер ЮФ Sayenko Kharenko Олександр Друг. Сесія об’єднала думки не лише спеціалістів у сфері арбітражу, які виносять арбітражні рішення, а й представників судової влади, які забезпечують виконання даних рішень. У своїх доповідях спікери висвітлили питання, пов’язані з арбітражною угодою, зокрема з її дійсністю, в контексті Нью-Йоркської конвенції.


Третя сесія Читань – «Визнання та приведення до виконання арбітражних рішень: від теорії до практики» – об’єднала таких спікерів: арбітр ICAC, радник ЮФ Aequo Павло Бєлоусов, арбітр ICAC, партнер ЮФ Redcliffe Partners Сергій Гришко, незалежний арбітр та суддя, лектор юридичної школи «Лестер» Тоні Коул. Модерував сесію арбітр ICAC, керуючий партнер ЮФ «Пьотр Новачик» Пьотр Новачик.


Дана сесія мала практичний характер, адже спікери зробили акцент на реальних справах, які демонструють переваги та недоліки Нью-Йоркської конвенції, відповідність оновленого процесуального законодавства України цій конвенції та досягнення балансу арбітрабельності в рамках Нью-Йоркської конвенції.


Заключна четверта сесія Читань була присвячена досвіду застосування Нью-Йоркської конвенції у різних країнах.


Спікерами сесії стали експерти з різних країн: арбітр ICAC, керуючий партнер Бюро присяжних адвокатів Skudra&Udris Зієдоніс Удріс, партнер ЮФ Integrites Олена Перепелинська, юрист ЮФ Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle Олена Стасик, юрист ЮФ Withersworldwide Каміла Гамбаріна, арбітр ICAC, керуючий партнер ЮФ «Сінь Да Лі» Гуанцзюнь Чжоу, арбітр ICAC, професор Школи права Дікінсон Університету штату Пенсильванія Вільям Батлер, партнер ЮФ Asters Ярослав Петров. Модератором сесії виступила арбітр ICAC, адвокат АО «Харальд Гібнер і колеги» Валентина Суржикова-Гібнер.


Учасники заходу мали нагоду дізнатися про переваги та недоліки застосування Нью-Йоркської конвенції у рідних для спікерів країнах – Білорусі, Великобританії, Китаї, Латвії, Німеччині, Польщі, США, Туреччині, Україні, Франції – та обговорили досвід її застосування. Як висновок, можна сказати, що кожна країна стикається як зі схожими, так і з абсолютно різними, притаманними певній країні, складнощами у приведенні до виконання арбітражних рішень.


Вперше для представників бізнесу, адвокатів та практикуючих юристів в рамках Читань було організовано зустрічі з арбітрами ICAC, під час яких всі бажаючі мали можливість задати їм питання, пов’язані із захистом інтересів учасників зовнішньоекономічної діяльності в арбітражі, а також зустріч з Генеральним секретарем та радником голови ICAC для обговорення практичних питань застосування нового Регламенту та порядку звернення з позовами до ICAC.


Важливо зазначити, що третину учасників цьогорічних Читань склали представники судової влади, що свідчить про зацікавленість суддівського корпусу в арбітражі та плідну співпрацю ICAC з судовим апаратом країни, адже саме ця співпраця допомагає прискорити та покращити виконання арбітражних рішень українськими судами.


V Міжнародні арбітражні читання продовжили добру традицію вшанування пам’яті видатного арбітражного експерта та вченого Ігоря Гавриловича Побірченка та сприяння підвищенню проарбітражної політики держави.

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№13-24 | 04 грудня
Тема тижня:
Надрокористування
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

     

______________________________