Всі рубрики


«Поліцейським органом» назвав ВРЮ позачерговий VIII З’їзд суддів

Загалом чимало каміння було «кинуто в город» ВРЮ, яку на з’їзді представляла її голова Лідія Ізовітова. Цей орган голова Ради суддів України назвав незалежним лише від судової гілки влади, але не від законодавчої та виконавчої, незважаючи на заборону чинним законодавством будь-кому впливати на членів ВРЮ. Заступник голови ради суддів Олександр Волков був більш критичним – мало того, що ВРЮ перестала бути колегіальним та незалежним органом, з його вуст вона була названа «поліцейським органом», який переслідує суддів, попри положення Резолюції 1346 (2003) ПАРЄ, в якому Рада Європи висловлює занепокоєння щодо численних випадків переслідування з боку ГПУ спільно з ВРЮ тих суддів, які намагаються приймати рішення відповідно до закону. На адресу ВРЮ звучали докори і з приводу того, що у складі цього органу – лише третина суддів, хоча ні Конституція, ні Закон «Про Вищу раду юстиції» не ставить вимоги щодо наявності у складі ВРЮ навіть одного судді. «Такого відвертого тиску та брутального втручання в діяльність судів не було ніколи», – зазначив екс-голова та одночасно в.о. голови КСУ Іван Домбровський. За його словами, спроби «поставити на коліна» судову владу вже давно існують в нашій державі (варто нагадати, що на своїй прес-конференції, яка відбулася 16 лютого ц.р., тоді ще чинний голова КСУ Іван Домбровський представникам ЗМІ відповів, що на орган конституційної юрисдикції жодного тиску не чиниться, окрім правового (ПТ № 8 (29) від 20 лютого 2007 р.). Такий тиск він тоді назвав цілком нормальним. – Ред.). Терпець урвався після прийнятого КСУ рішення від 16 травня ц.р. про офіційне тлумачення положення ч. 5 ст. 20 Закону України «Про судоустрій України». Іван Домбровський тоді зазначив, що після прийняття цього рішення абсолютно всі органи державної влади об’єдналися проти органу конституційної юрисдикції. Свою думку з приводу становища, в якому опинилася судова система України, висловив й голова ВАСУ Олександр Пасенюк. Його занепокоєння посилюється тим, що виборчий процес в Україні вже фактично розпочався. Адміністративні суди мають пряме відношення до політичного життя суспільства. Саме вони розглядають спори, пов’язані з виборчим процесом та процесом підрахунку голосів. І втручання в діяльність адміністративних судів напередодні виборів негативно вплине на стан демократії в країні. Чи будуть почуті думки перших осіб судової системи України, – покаже час. А якщо і будуть – чи прислухаються до них органи державної влади? Після з’їзду журналісти «ПТ» поцікавилися думкою учасників щодо ситуації, яка склалася навколо судової системи:  Іван ДОМБРОВСЬКИЙ, в.о. голови Конституційного Суду України:
– Органи державної влади критикують один одного з приводу втручання в діяльність судової системи та КСУ. Президент підписав три укази про звільнення суддів КСУ, за що був розкритикований народними депутатами. Але за кілька хвилин депутати приймають постанову, ігноруючи власні висловлювання з приводу дотримання процедури, звільняють четвертого суддю КСУ. І потім всі говорять, що КСУ сам себе скомпрометував.  Лідія ІЗОВІТОВА, голова Вищої ради юстиції:
– В Конституції не виписані повноваження ВРЮ. В ст. 131 Основного Закону зазначено лише, що належить до відання ВРЮ. Відання – це загальна форма, тому її обсяг може бути різним. Від тих, хто звинувачує нас у проштовхуванні інтересів однієї політичної сили, хотілося б почути, якої саме? Сьогодні на З’їзді в порядку денному немає питання, яке завжди ставилося на попередніх з’їздах суддів – стан здійснення правосуддя в державі. А воно – ключове. Всі знають, що економіка держави поставлена на коліна саме ухвалами судів про забезпечення позовів. Вони виносять ухвали, а потім довго ці ухвали не переглядаються в апеляційному порядку, оскільки є певні терміни, які порушуються саме судом. Підприємства або банкрутують, або опиняються на межі банкрутства, або несуть величезні збитки. І зараз такі ухвали виносяться за однією дискетою. Тобто здійснюються рейдерські атаки, в яких судді беруть активну участь.  Василь ОНОПЕНКО, голова Верховного Суду України:
– Постанова ВРУ від 30 травня 2007 р. рішеннями багатьох судів зупинена. Більше того, є кілька рішень судів, якими цю постанову скасовано. Щодо порядку призначення суддів на адміністративні посади, то він чітко визначений у ст. 20 Закону «Про судоустрій України». І конфлікт якраз і полягає у тому, що повноваження щодо призначення суддів на адміністративні посади парламент передав ВРЮ, а остання немає таких повноважень відповідно до Конституції. Згідно із ст. 130 Основного Закону таким правом володіє Рада суддів. Чомусь всім сьогодні хочеться керувати суддівською системою і судами через призначення на адміністративні посади суддів. Закон України «Про судоустрій України» чітко врегулював ці питання, і дає ці повноваження Раді суддів як самоврядному суддівському органу.
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________

 

 

 Редуксин лайт купить в Донецке "Днепропетровск".