Всі рубрики


Особливості оподаткування доходів іноземців

Щоб прояснити принципи оподаткування доходів, отримуваних іноземними громадянами в Україні, 9 лютого ц.р. відділ сприяння торгівлі та інвестиціям Посольства Республіки Польща в Києві спільно з Міжнародним союзом польських підприємців в Україні організував семінар на тему «Оподаткування доходів іноземців в Україні». У заході взяли участь представники Державної податкової адміністрації України: начальник управління міжнародного співробітництва Юрій Гладун, начальник відділу оподаткування фізичних осіб Тетяна Добродій, а також представники консалтингової компанії Ernst & Young Ольга Горбановська, Галина Хоменко та Ігор Чуфаров. У рамках семінару були обговорені чинні положення, що стосуються оподаткування доходів, отримуваних іноземцями, у тому числі питання про статус податкового резидента України. Податковий резидент З січня 2004 р. по 18 грудня 2009 р. діяло Узагальнююче податкове роз’яснення ДПАУ, затверджене наказом ДПАУ від 29.01.2004 р. № 50, яке було виписане не дуже чітко і суперечило положенням Закону «Про податок з доходів фізичних осіб». У роз’ясненні було зазначено, що заробітна плата нерезидентів оподатковується за ставкою 15%. Визнавши, що дотеперішня інтерпретація податкових положень України, представлена у наказі «Про затвердження Податкової адміністрації у сфері застосування норм закону «Про податок від доходів фізичних осіб» відносно оподаткування доходів іноземців та нерезидентів» від 29.01.2004 р. № 50 була неправильною, 18 грудня 2009 р. його скасували. Відповідно в кінці 2009 податкового року іноземці, бухгалтери, аудитори та юристи, що їх обслуговують, отримали цікаву задачу з багатьма невідомими. Адже було незрозуміло, що робити далі і яким чином оподатковувати доходи іноземних громадян в Україні. Найпроблемнішим питанням залишається визнання іноземного громадянина податковим резидентом України з метою визначення ставки податку з доходів фізичних осіб у розмірі 15% або 30%. Отже, іноземні громадяни, які приїхали до України працювати на тривалий час, можуть отримати статус податкового резидента України, надавши визначений перелік підтверджуючих документів, і сплачуватимуть податок у розмірі 15% заробітної плати. Проте зазначений статус накладає на особу і певні обов’язки. Зокрема, декларувати всі доходи, які вона отримує (і не лише в Україні). При цьому такі доходи мають оподатковуватися саме в Україні. Що стосується нерезидентів, їхні доходи, отримувані із джерел в Україні, оподатковуються за подвійною ставкою – 30%. Але в цьому разі податківці не претендують на стягнення податків з доходів, отриманих в інших країнах. З достовірних джерел Представники ДПАУ повідомили, що завершується робота над змінами до чинних податкових положень Оглядового листа ДПАУ від 23.12.2009 р. № 28593/7/17-0717. Ці зміни мають роз’яснити та впорядкувати принципи оподаткування доходів іноземців в Україні, а саме доповнити згаданий лист:
  • однозначною вказівкою на те, що єдиним та відповідним порядком підтвердження статусу податкового резидента України є звернення зацікавленого іноземця до відповідного з огляду на місце його реєстрації в Україні органу ДПАУ із заявою про надання статусу податкового резидента;
  • переліком документів, які необхідно додати до згаданої заяви, до якого входять, зокрема: дозвіл на роботу в Україні та – у разі закінчення строку його дії в даному календарному році – засвідчення роботодавцем наміру продовження працевлаштування цього іноземця; документи, що підтверджують право власності чи оренди квартири; довідка Державної прикордонної служби України про кількість днів перебування цього іноземця в Україні у попередньому календарному році;
  • роз’ясненням, що незалежно від моменту подання згаданої заяви зацікавленим іноземцем в даному податковому (календарному) році органи ДПАУ нададуть довідку про статус податкового резидента, яка діятиме протягом податкового (календарного) року, якщо цей іноземець був легально працевлаштований у попередньому році та в цьому році продовжуватиме працювати, або яка діятиме визначений період у податковому (календарному) році, якщо іноземець починає працювати в Україні, після підтвердження, що він перебував в Україні 183 дні в даному календарному році.
Питання та відповіді Звісно, у зв’язку з такими змінами в податковому законодавстві виникає безліч практичних питань, на які навіть податківці не завжди можуть дати чітку та однозначну відповідь. Наприклад, виникли сумніви щодо часу набуття іноземцем статусу податкового резидента та розміру ставки податку, яка має застосовуватися до моменту отримання цим іноземцем довідки про статус податкового резидента України. Представники ДПАУ повідомили, що в разі продовження цим іноземцем роботи в Україні та його звернення за новою довідкою доходи до її отримання оподатковуватимуться за ставкою 15%. Натомість доходи іноземців, які дотепер не працювали в Україні, мають оподатковуватися за ставкою 30% до моменту отримання ними довідки про статус податкового резидента України. Водночас ДПАУ зазначила, що в разі неправильного нарахування ставки 30% діючі податкові положення України не передбачають можливості повернення переплаченої суми податку. Не викликала особливого ентузіазму в учасників семінару і звістка про включення до переліку обов’язкових документів довідки прикордонної служби про строк перебування іноземця на території України. Адже ця служба може виявитися неготовою до шквалу запитів про видачу таких довідок. Залишається сподіватись, що прикордонники та податківці зможуть, як це і планується, створити єдину інформаційну базу і позбавити громадян необхідності отримувати довідки в паперовому вигляді. Насамкінець Отже, питань більше, ніж відповідей, і в ході практичної діяльності їх ще побільшає. Сподіватимемось, що ДПАУ дійсно видасть найближчим часом напрацьовані роз’яснення і оперативно доведе їх до відома працівників податкових інспекцій, полегшивши таким чином життя іноземців, які хочуть чесно сплачувати податки та працювати в Україні, не порушуючи її закони.
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№1-4 | 29 квітня
Тема тижня:
Юридичний форум
Тема тижня
  • Незворотність змін. Мін’юст та міжнародні партнери – втілюємо зміни разом!
  • Проарбітражний підхід. Про підсумки застосування нового арбітражного законодавства.
  • ДП «СЕТАМ» перейшло від Мін’юсту до сфери управління АРМА.
Придбати PDF-версію
 
 

  

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________