Всі рубрики


Банки без стресу

Як українським банкам позбавитися «стресових активів» проблемних кредитів юридичних осіб? Відповідь на це запитання однаково бентежить представників інвестиційного ринку та юриспруденції. Один із варіантів передбачає використання венчурних фондів, які Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку залучає для викупу таких активів у рамках спеціально створеного пілотного проекту Так звані стресові активи є великим клопотом для української банківської сфери. Ця проблема, на думку фінансистів, сягає корінням тих часів, коли українські банки роздавали кредити мало не кожному бажаючому, не ускладнюючи собі життя прискіпливим оформленням і ретельним контролем. Результат – низка проблемних боржників. За підрахунками експертів, частка проблемних кредитів у банках першої групи складає близько 15% від загальної кількості кредитів і в грошовому еквіваленті становить 83, 8 млрд грн. Але насправді ця сума набагато більше, запевняє Мар’ян Самбірський, директор КУА «ІФГ Капітал венчурні фонди». За підрахунками його компанії, український ринок проблемних кредитів сягає приблизно 200 млрд грн. Найбільше заборгували банкам підприємці торгівельної сфери та будівельної і переробної галузей. Позбавлення українських банків проблемних кредитів є одним із пріоритетних напрямів діяльності Національного банку України. Також це передбачено програмою економічних реформ Президента України на 2010–2014 рр. На думку пана Самбірського, зменшення долі проблемних активів дозволить вітчизняним банкам не лише звільнити заморожені резерви, але й зосередитися на пріоритетних напрямах діяльності, замість того щоб витрачати час і гроші на судову тяганину з боржниками. Компанії, яким доручили пілотний проект ДКЦПФР, мають опротестувати механізм передачі прав вимоги за кредитними угодами від банка до венчурних фондів. Після цього будуть прийняті відповідні поправки до українського законодавства, згідно з якими венчурні фонди зможуть включити до своїх активів проблемні банківські кредити. За словами учасників проекту, є два варіанти вирішення питання проблемного кредиту:
  • проблемний актив передається в управління венчурному фонду;
  • венчурний фонд купує стресові активи, вкладає «живі» гроші в економічно занедбане підприємство, змінює менеджмент і, навівши порядок, перепродає підприємство стратегічному інвестору, який зробить його успішним.
Світова практика, за словами експертів, неодноразово засвідчувала ефективність цих механізмів. Наразі вже є закордонні інвестори, які готові взятися за проблемні кредити українських банків. Особливу роль у реалізації цього проекту відіграватиме правове забезпечення, оскільки необхідність його ретельної розробки і впровадження обумовлена новизною і ризиком укладання таких угод. «Робота з проблемними активами можлива за умови забезпечення ефективних юридичних механізмів, які гарантували б як венчурному фонду, так і новому інвестору захист інвестицій. Робота юристів полягатиме в аналізі кожного конкретного випадку, розробці і впровадженні дієвих юридичних схем реалізації переходу активів від одного власника до іншого», – вважає Михайло Гончарук, партнер правової групи «Домініон», яка забезпечує юридичний супровід подібних проектів. На даний час перемовини із приводу передачі проблемних кредитів ведуть 40 українських банків. Деякі з них уже перебувають на стадії укладання угоди. Пілотний проект ДКЦПФР діятиме до кінця 2012 р. До того часу НБУ планує відпрацювати комплекс дій із ліквідації проблемних кредитів.
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________