Всі рубрики


Якими будуть ОСББ завтра.

14 березня ц.р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єднань співвласників багатоквартирного будинку". Що ж саме несуть зміни для співвласників багатоповерхівок та ОСББ?

Перш за все, зазначимо, що з прийняттям цього законодавчого акту зазнали змін Земельний та Цивільний кодекси України та профільний Закон "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку". Як стверджують законотворці, всі ці зміни спрямовані на вдосконалення порядку створення та діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Проте фахівці в питаннях ЖКГ бачать в деяких положеннях документу й лобі забудовників. Пройдемось по цих змінах детально

Отже, законодавці змінили ст. 42 Земельного кодексу, виклавши її в такій редакції:

  1. Земельні ділянки державної або комунальної власності, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, належні до них будівлі, споруди, а також прибудинкові території, надаються в користування юридичним особам, які здійснюють управління цими будинками.
  2. У разі утворення в багатоквартирному жилому будинку об'єднання співвласників багатоквартирного жилого будинку земельна ділянка, на якій розташовано багатоквартирний жилий будинок, належні до нього будівлі, споруди а також прибудинкова територія за клопотанням вищого органу управління об'єднання передаються безоплатно у власність або постійне користування цьому об'єднанню.
  3. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, належні до них будівлі, споруди, а також прибудинкові території визначається рішенням вищого органу об’єднання співвласників багатоквартирних жилих будинків.
  4. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної документації із землеустрою.

Документом також визначено, що "прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку або комплексу багатоквартирних будинків, яка визначається на підставі містобудівної документації і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку, і належних до нього будівель та споруд".

Ці зміни фактично є маленькою перемогою ОСББ, адже тепер в їх власності будуть не лише будинки, але й земельні ділянки під ними.

Законом визначено також питання щодо спільного майна у ОСББ. Зокрема відтепер спільним майном вважається неподільна частина багатоквартирного будинку, яка складається з частини допоміжних приміщень, конструктивних елементів, технічного обладнання такого будинку та загальне майно всередині та за межами багатоквартирного будинку". Згідно із діючою сьогодні ст.19 Закону «Про ОСББ» спільне майно співвласників багатоквартирного будинку складається з неподільного та загального майна. Неподільне майно перебуває у їхній спільній сумісній власності, а загальне майно – у спільній частковій власності.

Значна частина законодавчих змін стосуються також порядку створення й організації ОСББ. Зокрема, документом передбачено, що "установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках скликаються після отримання правовстановлюючих документів більшістю власників жилих та нежилих приміщень".

Законом встановлено, що "обов'язкові внески та платежі співвласників - кошти на утримання і ремонт спільного майна, перелік та розміри яких, а також порядок їх сплати встановлюються відповідно до статуту об'єднання рішенням загальних зборів".

А передача спільного майна багатоквартирного будинку в управління ОСББ відтепер має здійснюватись в чітко встановлений тримісячний термін з дня державної реєстрації ОСББ. При цьому попередній балансоутримувач зобов'язаний передати таке майно з власного балансу за відповідним актом.
Передача спільного майна багатоквартирного будинку в управління об’єднанню відбуватиметься у порядку, який має визначити Кабінет Міністрів.
Законом також встановлено, "форма управління спільним майном багатоквартирного будинку може бути змінена в будь-який час у встановленому законом порядку".

Звісно ж, Закон «Про ОСББ» зі змінами буде більш доречно обговорювати лише після того, як (або: якщо) ці зміни відбудуться – після підписання Президентом України і опублікування. Тож принагідно запрошуємо юридичну спільноту до цього обговорення.
 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________