Всі рубрики


90-річчю економічного правосуддя в Бєларусі присвячується.

27–28 вересня ц.р. у Мінську відбувся ІІ Міжнародний форум суддівського співтовариства з питань судового захисту прав (далі – Форум), присвячений знаменній події – 90-річчю утворення в Бєларусі державних органів із розгляду економічних спорів. Роком заснування Форуму вважається 2007-й. Саме тоді учасники міжнародної конференції, яка проводилася на честь 85-річчя системи економічного правосуддя, ухвалили резолюцію про регулярне проведення Форуму. Перший широкомасштабний захід, який зібрав учасників більше ніж 20 країн світу, пройшов у 2010 р. Професіоналів різних країн об'єднала необхідність тісного спілкування, готовність до діалогу і розвитку співробітництва на благо правосуддя та верховенства права.

У роботі Форуму взяли участь представники судових органів та органів з виконання судових рішень Азербайджанської Республіки, Республіки Бєларусь, Федеративної Республіки Бразилія, Соціалістичної Республіки В'єтнам, Грузії, Республіки Казахстан, Китайської Народної Республіки, Республіки Корея, Латвійської Республіки, Республіки Молдова, Російської Федерації, Республіки Сербія, Словацької Республіки, Республіки Таджикистан, Турецької Республіки, України, Чеської Республіки, а також постійні повноважні представники держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав, представники Економічного суду Співдружності Незалежних Держав, Суду Євразійського економічного співтовариства, Міжнародної спілки юристів.

Форум розпочався із засідання Ради голів вищих арбітражних, господарських, економічних та інших судів, що вирішують справи в спорах у сфері економіки (далі – Рада голів). Відкрив засідання, звернувшись до учасників із привітальним словом, голова Вищого господарського суду Республіки Бєларусь, голова Ради голів, член Пленуму Економічного суду Співдружності Незалежних Держав Віктор Каменков. Він сказав: «Сьогоднішнє засідання є особливим, оскільки присвячено десятиріччю з дня утворення Ради голів. За цей період Рада повністю виправдала всі надії, які на неї покладали, щодо забезпечення активного обміну правовою інформацією в галузі вирішення економічних спорів і застосування господарського законодавства, а також проведення взаємних консультацій і відпрацювання узгоджених підходів і позицій у цій сфері з широкого кола актуальних питань».

Виступаючи з доповіддю, Віктор Каменков підбив підсумки діяльності Ради голів за минулі десять років, нагадавши про те, що за цей час прийнято 90 рішень, приблизно третина яких стосується безпосередньо правового і судового співробітництва. У їх числі рішення щодо застосування нових електронних технологій при наданні правової допомоги, здійснення транспортно-експедиційної діяльності, питань сплати держмита при зверненні у суди, що розглядають економічні спори, тощо. Окреслюючи перспективи роботи Ради голів, Віктор Каменков вказав напрями, яким необхідно приділити увагу найближчим часом.

На його думку, слід активізувати взаємодію між національними судами країн СНД і міжнародними судами, утвореними на теренах СНД, – Економічним судом СНД та Судом Євразійського економічного співтовариства. Необхідно також приділити увагу питанням судового контролю за здійсненням виконавчого провадження, відпрацювати загальні підходи до питань, які стосуються ролі державного суду в позасудовому розв'язанні спорів, розвитку судової та позасудової медіації, третейського розгляду справ.

Голова Вищого господарського суду України Віктор Татьков, вітаючи присутніх з ювілеєм, побажав колегам благополуччя та економічного процвітання, неухильного служіння закону, захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання, подальших успіхів у справі укріплення економічного правосуддя в ім'я торжества принципів демократичної правової держави.

У ході засідання Ради голів із доповідями виступили її члени: Віктор Татьков, Віктор Каменков, голова Верховного Суду Республіки Казахстан Бектас Бекназаров, голова Вищого арбітражного суду РФ Антон Іванов, заступник голови Вищого економічного суду Республіки Таджикістан Вайсидин Фатхудинов. Серед доповідачів були також голова Економічного суду СНД Людмила Каменкова, голова Суду Євразійського економічного співтовариства Євген Смирнов, суддя Верховного Суду Республіки Казахстан Рахимбек Мамирбаєв.

На засіданні розглянули декілька важливих питань. Одним із найобговорюваніших стало використання відеоконференц-зв'язку при вирішенні трансграничних економічних спорів. Також розглянуто питання щодо: реалізації рішень Ради голів і перспективних напрямів її роботи; утворення Євразійської юридичної мережі з цивільних і економічних справ; ролі міжнародних судів у формуванні єдиної судової практики і необхідної правової бази інтеграційних об'єднань; гармонізації правового регулювання у сфері охорони і використання радянських товарних знаків; практики застосування митного законодавства при вирішенні спорів, які виникають із митних правовідносин в державах – учасницях Угоди про утворення Ради голів. Обговорено і затверджено проект звіту про діяльність Ради голів за десять років для представлення на засіданні Ради постійних повноважних представників держав – учасниць СНД.

Відповідно до рішення Ради голів держав про порядок головування в органах СНД та Угоди про утворення Ради голів вищих арбітражних, господарських, економічних та інших судів, що вирішують справи в спорах у сфері економіки голова Ради голів обирається головами судів держав – учасниць Угоди з числа членів Ради голів на підставі принципу ротації строком не більше одного року, а попередній та наступний голови Ради голів є його співголовами.
27 вересня 2012 р. на засіданні Ради голів її головою на черговий період обрано голову ВГСУ Віктора Татькова. Пан Татьков подякував за виявлену йому довіру та висловив сподівання на плідну взаємну співпрацю з членами Ради голів. За пропозицією Віктора Татькова секретарем Ради голів обрано керівника апарату ВГСУ Ірину Галівець.

Також у рамках заходу відбувся круглий стіл, на якому розглянули питання національних підходів до підвищення ефективності виконання судових рішень. Судові виконавці шести держав обмінялися практичним досвідом, обговорили питання впливу сучасних інформаційних технологій на організацію роботи у виконавчому провадженні, ефективність їх застосування, а також роль правоохоронних органів і органів виконавчої влади у виконанні судових рішень.
28 вересня 2012 р. в рамках Форуму пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Ефективність і якість правосуддя: сучасні технології і підходи». Вона була присвячена використанню інформаційних технологій у сфері економічного правосуддя та складалась із двох пленарних засідань.
Відкрив конференцію Віктор Каменков доповіддю на тему «Досвід становлення в системі господарських судів Республіки Бєларусь електронного правосуддя і шляхи його подальшого розвитку».

Віктор Татьков виступив з доповіддю «Використання сучасних електронних технологій у судочинстві України». Він розповів про запровадження в Україні автоматизованої системи документообігу суду, що забезпечує, зокрема: об'єктивний та неупереджений розподіл справ між суддями із врахуванням завантаженості кожного судді, спеціалізації, а також вимог процесуального закону; надання фізичним та юридичним особам інформації про стан розгляду справ, у яких вони є учасниками процесу; централізоване зберігання текстів судових рішень та інших процесуальних документів; підготовку статистичних даних тощо.

Також Віктор Татьков розповів про ведення в Україні Єдиного державного реєстру судових рішень та Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень. Окрему увагу голова ВГСУ приділив використанню в судочинстві відеоконференц-зв'язку.

На конференції виступили: Антон Іванов (з доповіддю «Сучасні підходи до забезпечення ефективності і відкритості правосуддя»), Бектас Бекназаров («Актуальні питання використання електронного правосуддя в Казахстані»), перший президент Верховного Суду Турецької Республіки Алі Алкан («Сучасні підходи в судочинстві Турецької Республіки»), голова Верховного Суду, голова Ради юстиції Словацької Республіки Штефан Гарабін («Досвід і перспективи розвитку електронізації юстиції Словацької Республіки»), суддя Верховного Народного Суду Китайської Народної Республіки Чжан Цзяньнань («Застосування високих технологій у судах Китаю при відправленні правосуддя»), президент ІІ Секції Верховного Суду Федеративної Республіки Бразилія Сідней Бенеті («Правосуддя в Бразилії»), заступник голови Верховного Народного Суду Соціалістичної Республіки В'єтнам Чан Ван Ту («Ефективність інформаційних технологій у діяльності в'єтнамських судів»), голова Національної палати судових виконавців Латвійської Республіки Гінтерс Хмелевскіс («Використання інформаційних і комунікаційних технологій у виконавчому провадженні»), суддя Вищої судової палати Республіки Молдова Світлана Філінкова («Ефективність і якість правосуддя: сучасні технології і підходи в Республіці Молдова»), суддя Конституційного Суду Азербайджану, Гараджаєв Джейхун Ясин оглу («Роль Конституційного Суду в підвищенні ефективності і якості правосуддя»), заступник голови президії Асоціації судових приставів Чеської Республіки Володимир Плашил («Комп'ютеризація судової системи Чеської Республіки – реальність і перспектива»), начальник Юридичної служби Національного бюро примусового виконання Міністерства юстиції Грузії Хатія Шелія («Сучасні технології – засоби для ефективних виконавчих процедур») та інші.

Після закінчення Форуму його учасники взяли участь у святкових заходах, присвячених 90-річчю економічного правосуддя в Білорусі.

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№1-12 | 30 червня
Тема тижня:
Трудове право
Тема тижня
  • Звільняти не можна залишити
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

     

______________________________