Всі рубрики


ВККСУ на шляху до європейських стандартів судочинства.

У Києві відбулася друга міжнародна конференція «ВККСУ: європейський курс України – реформа в дії»

Захід, у якому взяли участь керівники українських і зарубіжних судових інституцій та експерти, сприяв створенню в державі незалежної судової влади, здатної надійно захищати права людини. На це спрямовані ініціатива Президента щодо внесення змін до Розділу «Правосуддя» Конституції та діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка згідно із Законом «Про судоустрій і статус суддів» стала постійно діючим органом у системі судоустрою України. Одне з головних завдань ВККСУ – контроль за діяльністю суддів. Зараз відомство констатує, що найболючішою проблемою вітчизняного правосуддя є систематичні порушення процесуальних строків.
Головна причина такої ситуації – перевантаженість судів усіх рівнів, а особливо першої ланки. А іноді проблему створює невміння суддів організувати роботу з розгляду судових справ і неналежне виконання ними службових обов’язків. Тому процедура дисциплінарного провадження потребує негайного вдосконалення.

«Насамперед необхідно розмежувати повноваження ВККСУ та органів, причетних до перевірки рішень Комісії, – Вищої ради юстиції та Вищого адміністративного суду України, встановити чіткі критерії перевірки ними рішень. Досвід роботи Комісії з питань дисциплінарної відповідальності суддів дозволив удосконалити процедуру дисциплінарного провадження та сформувати єдину позицію щодо спірних питань, які стосуються дисциплінарної відповідальності суддів. Але змушений зауважити, що інші органи, повноважні переглядати рішення Комісії в разі їх оскарження (ВАСУ та ВРЮ), або не мають єдиної позиції, або не довели до відома Комісії свої узагальнені та єдині підходи до розгляду таких питань. Це спричиняє дисбаланс у взаємодії Комісії із зазначеними органами і не сприяє вдосконаленню дисциплінарної практики щодо суддів», – зазначив голова ВККСУ Ігор Самсін.

Питання про відповідальність суддів за порушення присяги та дисциплінарну відповідальність сьогодні ключові для Президента, Конституційного Суду України та Конституційної асамблеї, заявив голова ВРЮ Володимир Колесниченко: «ВККСУ дуже багато зробила не тільки щодо процедури добору суддів, але й в організаційному плані. Якість роботи Комісії постійно покращується, і ми відчуваємо це на наших засіданнях».

Безліч скарг на рішення українських судів отримує й уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Змінити ситуацію, впевнена Валерія Лутковська, можна лише за наявності внутрішньої волі: «Мій власний досвід показує, що будь-яка ініціатива щодо покращення, яка надходить ззовні, сходить нанівець, якщо немає внутрішньої волі. Я дуже сподіваюсь, що ВККСУ стане флагманом, націленим на покращення судової гілки влади та підвищення її ефективності. Без цього правової держави не буде».
Про важливу роль, яка відводиться ВККСУ в судовій реформі, свідчить низка рішень, ухвалених Президентом України. Зокрема, 10 липня 2012 р. дано доручення Кабінету міністрів «Про фінансування витрат на оплату праці працівників апаратів судів, а також створення необхідних умов для підготовки Національною школою суддів України висококваліфікованих кадрів для судової системи». Наразі Комісія визначається з результатами кваліфікаційного іспиту претендентів другого добору на посаду судді, з 22 жовтня розпочалися засідання з оцінювання виконаних кандидатами практичних завдань та виявлення моральних і особистих якостей. Анонімні тести розробляли та апробували за допомогою міжнародних експертів. А на 2013 р. запланований третій всеукраїнський добір кандидатів на посаду судді з уведенням такої стадії добору, як спеціальна підготовка, яку організовуватиме Національна школа суддів.

На необхідності ретельної підготовки суддів наголошує і постійний представник України при Раді Європи Микола Точицький: «Судова практика Європейського суду з прав людини показує, що необхідність навчання суддів зросла. Оскільки в ході розгляду справ у національних судах виникають усе складніші та делікатніші питання, з якими судді мають справлятися повною мірою».

Зараз ВККСУ разом із Національною школою суддів за дорученням Президента організовує перепідготовку працівників правоохоронних органів, пенітенціарної служби, суддів та адвокатів із питань застосування нових положень Кримінально-процесуального кодексу України, який набирає чинності у листопаді ц.р. І це лише перші кроки, зазначив Ігор Самсін: «Cудова реформа – не одномоментний акт. Це тривалий і тернистий шлях до становлення правової держави. Українська юридична система, незважаючи на деякі недоліки, робить кроки, щоб набути більш цивілізованої форми, і успішні кроки, а дворічна діяльність Комісії – підтвердження цьому».


За інформацією прес-служби ВККСУ

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________