Всі рубрики


Нотарі імпортують досвід

«Питання вдосконалення державного регулювання та контролю у сфері нотаріальної діяльності і використання інформаційних технологій» – так називалась міжнародна науково-практична конференція, що відбулася 14 грудня ц.р. у Києві. Організатором заходу виступило Міністерство юстиції України. Обговорити зазначене коло питань до української столиці приїхали представники міністерств юстиції Латвії, Литви, Грузії, Азербайджану, Республіки Бєларусь та Російської Федерації. Україну представляли працівники Міністерства юстиції України, президент Української нотаріальної палати Людмила Павлова, начальники головних управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, Києві та Київській області, приватні нотаріуси.

Конференція розпочалася зі вступного слова заступника міністра юстиції України Дмитра Ворони, який наголосив на позитивних змінах у нотаріаті України. Представник мін’юсту підкреслив, що з 1 січня 2013 р. наберуть чинності зміни до законів України «Про нотаріат» і «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно з якими, зокрема, нотаріуси візьмуть на себе функції державних реєстраторів. Дмитро Миколайович побажав присутнім плідної праці, дружніх взаємин і виказав сподівання на обмін накопиченим досвідом між країнами – учасницями заходу.

Питанням нормативно-правового регулювання нотаріату присвятила свою доповідь директор Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України, к.ю.н. Катерина Чижмарь (тези виступу читайте на стор. 6). Вона підкреслила, що нотаріат є важливою ланкою в роботі юстиції.

Зараз триває реорганізація нотаріальної галузі. За останні роки, починаючи з 2008 р., були розроблені, обговорені і прийняті базові закони. Так, 2009 р. набрали чинності положення Закону «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат», які зрівняли державних і приватних нотаріусів у повноваженнях, зокрема, щодо оформлення спадкових прав громадян. Зміни до Закону «Про нотаріат», що наберуть чинності з 1 січня 2013 р., забезпечать належне функціонування реформованого нотаріату: створення професійної самоврядної організації, закріплення етичних правил поведінки нотаріусів, удосконалення системи доступу до професії тощо. Черговим кроком у реформуванні системи нотаріату стало покладення на нотаріусів з 1 січня 2013 р. функції державних реєстраторів прав на нерухоме майно. Пані Чижмарь наголосила, що згідно з Концепцією реформування органів нотаріату в Україні, затвердженою наказом Міністерства юстиції України 2010 р., процес реформування відбуватиметься в декілька етапів і триватиме до 2015 р.
На основних принципах діяльності національного нотаріату детально зупинився заступник директора Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу, начальник Управління нотаріату та фінансового моніторингу Міністерства юстиції України, к.ю.н. Дмитро Журавльов. Він зазначив, що система принципів, за якими функціонує нотаріат України, має об'єктивний характер і відображає його специфіку. Доповідач розглянув такі принципи діяльності нотаріату: принцип законності, спеціальної суб'єктивності, антикорупційний, а також принцип дотримання таємниці здійснення нотаріальних дій. Також пан Журавльов зазначив, що з 1 січня 2013 р. реалізовуватиметься принцип «до професії через професію», який стосується доступу до нотаріальної діяльності, та принципи публічності, процесуальної незалежності тощо.

Президент УНП Людмила Павлова присвятила свою доповідь перспективам розвитку нотаріального самоврядуванням в Україні. Людмила Миколаївна розповіла про становлення та розвиток УНП, підкресливши, що ця установа багато робить для підвищення статусу нотаріуса. Серед іншого УНП бере участь у підготовці нормативно-правових актів, що стосуються діяльності нотаріату, співпрацює з комітетами Верховної Ради України, у яких представники Палати відстоюють інтереси нотаріату. УНП проводить величезну роботу з підвищення професіоналізму нотаріусів. Представники Палати входять до складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату.

Перераховуючи досягнення УНП, її президент підкреслила: «Відсутність в Україні органу професійної нотаріальної самоврядності з обов'язковим членством усіх нотаріусів, з чітко визначеними повноваженнями та обов'язками, з розмежуванням функцій між державою і таким органом, який узяв би на себе частину роботи, розділив би відповідальність за якість нотаріального обслуговування населення в країні та захищав би інтереси не лише нотаріусів, але й пересічних громадян, поза сумнівом, є чималою прогалиною».

Доповідач зазначила, що головне правило, яким має керуватися така організація, – дотримання рівноваги між самостійністю і контролем. Людмила Миколаївна детально зупинилася на особливостях такої структури, її повноваженнях і функціях. Згідно зі змінами до Закону «Про нотаріат» новою професійною самоврядною організацією стане Нотаріальна палата України. Завершуючи свій виступ, президент УНП наголосила: «Перед нами стоять серйозні та важливі завдання. Впевнена, що для їх реалізації стане у пригоді досвід наших колег, яким вони поділилися на цій конференції».
Цікавими та вичерпними були доповіді іноземних гостей. Так, голова Нотаріальної палати Грузії Бачана Шенгелія розповів про систему грузинського нотаріату, детально зупинившись на використанні інформаційних технологій у цій сфері.

У продовження цієї теми заступник начальника Управління функціонування центрального засвідчувального органу Департаменту нотаріату, банкрутства і функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України Ігор Гавловський проаналізував правові аспекти використання електронного цифрового підпису у сфері українського нотаріату (тези виступу читайте на стор. 12). Доповідач зазначив, що у сфері електронного цифрового підпису в Україні створена надійна інфраструктура, яка забезпечує ефективне та безпечне функціонування системи електронного нотаріату і дозволяє реалізовувати досвід і потенціал цього надійного джерела (центру) компетенції – представника державної влади при наданні різних видів послуг громадянам і бізнесу. Адже використання електронних засобів зв'язку в діяльності нотаріату, з одного боку, дозволяє зробити взаємодію нотаріуса з фізичними і юридичними особами ефективнішою та зручнішою, а з іншого – створює умови для продуктивної взаємодії нотаріату з державними і місцевими органами з різних питань, як-от: посвідчення операцій, реєстрація прав і юридичних осіб. Також Ігор Гавловський розповів, якими національними та міжнародними нормативно-правовими актами регулюється використання електронних засобів зв'язку й інструментів інформаційно-комунікаційних технологій при вчиненні правочину.

На міжнародній конференції обговорювали і повноваження нотаріуса як спеціального суб'єкта у сфері реєстрації майнових прав. Це питання детально висвітлила заступник начальника відділу аналітично-методичної роботи Управління нотаріату та фінансового моніторингу Департаменту нотаріату, банкрутства і функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України Ганна Дьомкіна (тези виступу читайте на стор. 10–11). Вона наголосила на тому, що передача функції державних реєстраторів прав на нерухоме майно державним і приватним нотаріусам значно спростить процедуру держреєстрації земельних ділянок і майнових прав на нерухоме майно. Ганна Дьомкіна розповіла про статус, функції та обов'язки нотаріусів як спеціальних суб'єктів, що здійснюватимуть функції державних реєстраторів.

Ще одна тема, яку обговорювали на конференції, – роль нотаріуса у впровадженні світових стандартів у діяльність держави, що стосується боротьби з легалізацією доходів, отриманих незаконним шляхом, і фінансуванням тероризму. Зокрема, про повноваження, покладені на нотаріусів України як суб'єктів фінансового моніторингу, і проведення необхідних заходів спеціально уповноваженими суб'єктами первинного фінансового моніторингу розповіла заступник начальника Управління нотаріату та фінансового моніторингу Департаменту нотаріату, банкрутства і функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України Олена Антіпова.

Зустріч пройшла в дружній атмосфері. Всі учасники міжнародної науково-практичної конференції, у тому числі й іноземні гості, взяли активну участь в обговоренні кожної з тем, ставили запитання та ділилися досвідом своїх країн щодо ведення нотаріальної діяльності.


За інформацією Української нотаріальної палати

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________