Всі рубрики


Нова віха у розвитку нотаріату Литви

Про результати роботи міжнародної конференції, присвяченої 20-річчю Закону Литовської республіки «Про нотаріат»

На початку грудня у Вільнюсі – столиці Литовської Республіки – відбулася міжнародна конференція «Право, відповідальність, надійність», присвячена 20-річчю Закону Литовської Республіки «Про нотаріат». У заході взяли участь представники нотаріальних спільнот Естонії, Латвії, Казахстану, Російської Федерації, Грузії. Україну на заході представляла президент Української нотаріальної палати Людмила Павлова.

Привітати литовських колег і розповісти учасникам зібрання про нагальні питання нотаріату в європейських країнах, міжнародну співпрацю, перспективи розвитку латинського нотаріату приїхали президент Міжнародного союзу нотаріату Жан-Поль Декор, президент Ради нотаріусів Європейського Союзу, доктор Тілман Гьоте, віце-президент Федеральної нотаріальної палати Німеччини, президент Нотаріальної палати Кобленца Річард Бок, а також віце-президент Ради нотаріусів Європейського Союзу, президент Нотаріальної палати Люксембургу Франк Молітор.

Конференція розпочалася з виступу президента Нотаріальної палати Литви Марюса Страчкайтіса. У вітальному слові він подякував литовській нотаріальній спільноті за наполегливу працю, за те, що вона з гідністю пройшла шлях удосконалення нотаріальної сфери, яка стала однією з кращих в області з погляду використання в нотаріальній діяльності інформаційних технологій. Зараз, як свідчить опитування, рівень довіри населення до нотаріусів складає 86%, а Литва випереджає багато розвинених країн у створенні «електронного» нотаріату. При цьому нотаріуси країни не забувають про важливість безпосереднього контакту з клієнтами. Залишаючись високопрофесійними гарантами правової захищеності громадян і стабільності в суспільстві, вони зберігають кращі традиції нотаріальної спільноти Литви. Особливу увагу правління Нотаріальної палати Литовської республіки приділяє підвищенню професійного рівня нотаріусів. Також пан Страчкайтіс подякував за підтримку іноземних партнерів, представників Міжнародного союзу нотаріату, Ради нотаріусів Європейського Союзу, Нотаріальної палати Кобленца.

«Тема конференції «Право, відповідальність, надійність» співпадає з основними принципами роботи Міжнародного союзу нотаріату», – зауважив Жан-Поль Декор. У світі функціонують дві загальноприйняті системи організації нотаріальної діяльності: англосаксонська та латинська. Англосаксонська правова модель ґрунтується переважно на судовому прецеденті. У цій нотаріальній системі нотаріус і нотаріальний документ не відіграють тієї ролі, яку відводять їм у країнах – прихильницях системи латинського нотаріату. До МСН входить 93 країни з континентальною системою права, у яких працює більше 100 тис. нотаріусів, які здійснили близько 400 млн нотаріальних дій.

У країнах – членах МСН діє континентальна (романо-германська) правова система, згідно з принципами якої нотаріально засвідчені документи мають публічне визнання та підвищену доказову силу. До Ради МСЛН входить 25 членів, що мають право голосу. На базі Союзу діє низка комісій, які займаються найрізноманітнішими питаннями нотаріальної галузі. МСН в аспекті міжнародного приватного права впливає на гармонізацію та уніфікацію цивільного права Європи.

Під час доповіді Жан-Поль Декор звернув увагу учасників конференції на пріоритети в роботі МСН: підвищення професійного рівня нотаріусів шляхом навчання, посилення довіри клієнтів до нотаріусів шляхом дотримання вимог професійної етики, збільшення ролі нотаріуса в суспільстві. «Нотаріус повинен виконувати роль радника, бути для клієнта вчителем з права. Саме в цьому полягає його відмінність від інших юридичних професій», – наголосив пан Декор. Він акцентував увагу на важливості вирішення правових конфліктів без участі суду. Для цього нотаріуси мають брати участь у процесі вільної циркуляції правових актів між країнами, захищаючи майно, землю тощо. «Ми повинні розвивати взаємовідносини з міжнародними організаціями, щоб продемонструвати високий статус і значущість нотаріуса в суспільстві, продовжувати розвивати свою діяльність у межах Євросоюзу, зміцнювати роль нотаріату та прагнути до встановлення системи континентального права у всьому світі», – зазначив президент МСН.

Із привітанням з нагоди 20-річчя нотаріату Литовської Республіки виступив міністр юстиції ЛР Ремігіюс Шімашюс. Він наголосив на важливості цієї дати та детально зупинився на процесі становлення та розвитку нотаріату Литви, який розпочався у 1992 р. Ремігіюс Шімашюс звернув увагу на високий рівень довіри населення до нотаріату і побажав нотарям завжди залишалися такими, як зараз, – високими професіоналами, виправдовуючи цю довіру. «Право, надійність і відповідальність нотаріусів – суть вільного суспільства, а нотаріус виступає хранителем цієї суті», – підкреслив пан Шімашюс. Він побажав усім присутнім прислухатися один до одного та підходити до своєї роботи з позиції не лише права, але й виваженості.

Про діяльність Ради нотаріусів Європейського Союзу, роль міжнародної співпраці та її внесок у закріплення основних принципів латинського нотаріату розповів Тілман Гьоте. Він зауважив, що за 20 років діяльності до очолюваної ним Ради увійшла 21 країна – член ЄС із чинною системою латинського нотаріату. У 2013 р. до Ради приєднається і Хорватія. Дотримуючись старих традицій нотаріальної спільноти, РНЄС намагається об’єднувати та зміцнювати нотаріат у Європі.

«Тривалий час нотаріат дає впевненість і гарантує правову захищеність населення. Наша організація завжди намагається знайти практичні та правові рішення для проблем, пов’язаних із забезпеченням у Європі правосуддя, свободи та безпеки», – підкреслив пан Гьоте. Він зазначив, що місія Ради полягає в тому, щоб надавати населенню різних країн правові консультації, збільшувати роль нотаріату тощо. З цією метою на базі організації створені спеціальні робочі групи. Один з останніх проектів, що їх реалізує організація, називається EUFides. Його мета – спростити процедуру купівлі-продажу нерухомості для громадян різних країн Європи. Згідно з проектом покупець зможе придбати житло за кордоном, звернувшись до нотаріуса своєї країни. Останній, своєю чергою, повинен налагодити зв'язок із колегами, які працюють у країні, де розташоване це нерухоме майно. Зв'язок здійснюватиметься електронною поштою. Завершуючи виступ, Тілман Гьоте нагадав присутнім, що нотаріус має бути неупередженим, не приймати сторону когось із клієнтів, виконувати роль своєрідного важеля слабких і сильних сторін учасників договору.

Слід зазначити, що 20-річчя Закону Литовської Республіки «Про нотаріат» співпало з 20-ю річницею Конституції Литви. 25 жовтня 1992 р. населення країни проголосувало за чинну Конституцію. Завідувач кафедри публічного права юридичного факультету Вільнюського університету, професор Егідіюс Куріс проаналізував ці два закони, важливі для життєдіяльності держави. Він зауважив, що реформа нотаріату 1992 року була успішною, адже проходила в суспільстві, підготовленому до змін: на момент реформи громадськість і фахівці добре розуміли переваги системи латинського нотаріату. Що ж до Конституції, то її прийняття відбувалось у складний період політичних протистоянь, і цей важливий документ мав стабілізувати політичну ситуацію в країні, сприяти становленню громадянського суспільства. Також професор Егідіюс Куріс привітав присутніх зі святом, побажав країні процвітання, а її громадянам – добробуту.

Із 20-річчям Закону привітав колег і Річард Бок. Він розповів про співпрацю нотаріату Німеччини та іноземних держав і побажав литовським фахівцям досягти нових професійних вершин.

Литовські нотарі прийняли привітання і від віце-президента Ради нотаріусів Європейського Союзу та президента Нотаріальної палати Люксембургу Франка Молітора. Від імені нотаріальної спільноти Люксембургу він побажав господарям не відхилятися від наміченого курсу, а ще нових професійних досягнень і наснаги в роботі. Пан Молітор наголосив, що МСН відіграє серйозну політичну роль на міжнародній арені. Його інтереси представляють ЮНЕСКО, ООН, Гаазька конференція з міжнародного приватного права, Європейська комісія та Європейський парламент, Рада Європа та інші міжнародні організації.

На конференції можна було не лише почути точку зору фахівців нотаріальної галузі, але й висловити власні думки з того чи іншого приводу. У ході дискусій, а вони не були рідкістю, учасники досягли згоди щодо багатьох питань. Після наполегливої та плідної праці на всіх чекав святковий концерт у Литовському національному театрі опери та балету.

За інформацією Української нотаріальної палати
 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________