Всі рубрики


Роз’яснення Пленуму ВССУ сприятимуть своєчасному розгляду справ.

 

Наприкінці грудня 2012 р. відбулося чергове засідання пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Участь у засіданні взяли виконуючий обов’язки голови ВССУ Станіслав Міщенко, заступник голови ВССУ Михайло Вільгушинський, секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник, судді ВССУ, заступник міністра юстиції України Дмитро Ворона, заступник Генерального прокурора України Михайло Гаврилюк, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Володимир Віхров, професор кафедри правосуддя Київського національного університету ім. Т.Шевченка Микола Шумило.

У першому читанні пленум прийняв чотири проекти постанов, зокрема: «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення у цивільній справі», «Про застосування судами міжнародних договорів України при здійсненні правосуддя». 

Доповідачами з цих питань виступили судді ВССУ Сергій Хопта, Станіслав Кравченко, Дмитро Луспеник, Володимир Нагорняк, Сергій Слинько. Як наголосили Сергій Хопта та Станіслав Кравченко, необхідність роз’яснення питання про дотримання судами розумних строків існує вже давно. «Недотримання строків розгляду справ суттєво порушує конституційне право на судовий захист, негативно впливає на ефективність правосуддя та авторитет судової влади», – зазначив Сергій Хопта. Своєчасному розгляду справ, переконані судді ВССУ, сприятимуть роз’яснення, викладені у проекті постанови «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення». Ця постанова, підкреслив Станіслав Кравченко, має надзвичайно важливе значення у зв’язку з набранням чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України. Зокрема, у проекті постанови судам роз’яснено питання про застосування критеріїв, за якими слід оцінювати дотримання розумних строків під час розгляду цивільних, кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення, а також наголошено на необхідності невідкладного та першочергового розгляду справ щодо осіб, які тримаються під вартою, та неповнолітніх.

Пленум ВССУ підтримав у першому читанні і проект постанови «Про застосування судами міжнародних договорів України при здійсненні правосуддя». За словами доповідача Сергія Хопти, це перший фундаментальний документ загального характеру в історії українського судочинства. У постанові визначено міжнародні договори, а також загальновизнані принципи та норми міжнародного права. Судам роз'яснюється процедура набрання міжнародними договорами чинності, порядок їх укладення, виконання та припинення. Це має велике значення, переконаний суддя, адже чинність не всіх міжнародних договорів пов'язується з їх офіційним оприлюдненням – лише тих, які визначають права та обов'язки громадян. Надзвичайно важливими для суддів є також роз'яснення щодо імунітету держави, зокрема за яких умов можливе пред'явлення позову до іноземної держави, накладення арешту на майно, що належить іноземній державі, тощо.

На необхідності прийняття постанови «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» наголосив секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник. Проект цієї постанови було підготовлено на основі узагальнення судової практики розгляду відповідної категорії справ. В узагальненні, доповів Дмитро Луспеник, зокрема, роз’яснено підстави та умови вирішення таких спорів з урахуванням вимог про віндикацію та реституцію, наведено приклади та умови, за яких особа може вважатися добросовісним чи недобросовісним набувачем майна. Значну увагу, зазначив доповідач, в узагальненні приділено спірним питанням захисту таких видів речового права, як сервітут, емфітевзис та суперфіцій.

Складним питанням для судової практики, підкреслив секретар пленуму ВССУ, виявилося набуття права власності. Тому в узагальненні його висвітлено з урахуванням різних об’єктів права власності та підстав їх набуття. Також роз’яснено новелу цивільного законодавства щодо набуття права власності за набувальною давністю.

На думку Дмитра Луспеника, напрацьовані роз’яснення, що їх містять узагальнення та постанова, дозволять забезпечити правильне й однакове застосування судами законодавства про виникнення, припинення, захист права власності та інших речових прав.

Також пленум ВССУ розглянув у першому читанні проект постанови «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення у цивільній справі», який ґрунтувався на матеріалах відповідного узагальнення. Як поінформував Володимир Нагорняк, в узагальненні, зокрема, роз’яснено, хто має право на подання скарги у справах зазначеної категорії та за правилами якого виду судочинства вирішуються аналогічні скарги інших учасників виконавчого провадження.

Прийняті в першому читанні постанови будуть доопрацьовані та підготовлені до другого читання членами сформованих робочих груп. До їх складу увійшли судді ВССУ, представники Генпрокуратури, Міністерства юстиції України та науковці.

Крім того, пленум заслухав інформацію про роботу Науково-консультативної ради ВССУ у 2011–2012 рр. Доповідачем із цього питання виступив вчений секретар НКР Олег Ткачук.

З метою вдосконалення роботи НКР ВССУ судді вирішили збільшити її чисельність, включивши до складу Радника Президента України – керівника Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України, д.ю.н., професора, завідувача кафедри конституційного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Андрія Портнова та д.ю.н., професора кафедри правосуддя Київського національного університету ім. Т. Шевченка Миколу Шумилу.
 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________