Всі рубрики


Початок нової ери нотаріату. Створено самоврядну професійну організацію нотаріусів – Нотаріальну палату України.

В Україні створено самоврядну професійну організацію нотаріусів – Нотаріальну палату України. Таке рішення було одностайно прийняте на Першому установчому з'їзді нотаріусів України, який відбувся 29 березня 2013 р. в Києві. Під час З’їзду було затверджено статут новоствореної організації, обрано її президента та сформовано склад керівних органів НПУ.


За крок до самоврядування.

На історичний для нотаріальної спільноти захід прибули 367 (із 370 обраних) делегатів з усіх куточків країни. Нотаріуси зібралися на З’їзд, аби реалізувати закріплене у ст. 16 Закону «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» (щодо державного регулювання нотаріальної діяльності)» право на створення професійної самоврядної організації нотаріусів – НПУ. Нагадаємо, що Закон був підписаний Президентом 2 жовтня минулого року та набрав чинності 1 січня 2013 р. Ним запроваджена низка нововведень, зокрема чітко прописані аспекти державного регулювання нотаріальної діяльності, закріплені жорсткіші вимоги до особи, яка має намір стати нотаріусом, передбачено додаткові підстави припинення та зупинення нотаріальної діяльності.

Головна ж новела цього документа, яка дозволить українським нотаріусам розпочати процедуру вступу до Міжнародного союзу нотаріату, – право на професійне самоврядування, що здійснюватиметься через новий орган – НПУ. Вона покликана представляти інтереси нотаріусів у державних та інших установах, захищати їхні соціальні та професійні права, сприяти підвищенню професійного рівня, контролювати дотримання нотаріусами Правил професійної етики тощо.

З метою проведення З’їзду Міністерство юстиції створило організаційний комітет, до складу якого увійшли представники головних управлінь юстиції в областях і регіональних відділень Української нотаріальної палати. Оргкомітет мав забезпечити всі необхідні заходи, спрямовані на проведення Першого установчого з’їзду нотаріусів, з урахуванням вимог чинного законодавства. Забігаючи наперед, зауважимо, що оргкомітет впорався зі своїми завданнями на відмінно: З’їзд було проведено на високому організаційному рівні, практично всі рішення приймалися одноголосно, що в черговий раз підтвердило готовність нотаріальної спільноти до самоуправління.


Під міністерським крилом.

З’їзд урочисто відкрив міністр юстиції України Олександр Лавринович. У вітальній промові, аби підкреслити важливість події, він нагадав присутнім про насичений 20-річний шлях розвитку вітчизняного нотаріату: від створення в країні інституту приватного нотаріату у 1993 р. до поступового розширення повноважень нотаріусів, останнє з яких – ведення Реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Доповідач підкреслив, що рішення про розширення повноважень нотаріуса було сприйняте парламентом і суспільством як абсолютно органічне. «Ваші повноваження поступово розширюються. Сьогодні нотаріуси виконують функції податкових агентів, здійснюють фінансовий моніторинг, а в цьому році виступили ще й в якості державних реєстраторів. Наразі вся Україна побачила, що ви є високопрофесійною спільнотою, що лише ви здатні якісно та ефективно виконувати суспільно важливі функції, забезпечуючи при цьому їх надійність і зручність для кожного українця», – підкреслив очільник Мін’юсту.
Міністр зауважив, що нотаріуси є однією з найбільш кваліфікованих юридичних спільнот у державі, та побажав присутнім успіхів і професійного зростання.
Голова організаційного комітету З’їзду, директор департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції Катерина Чижмарь наголосила на тому, що створення професійної незалежної організації далося непросто. «Ми переконували членів Уряду, депутатський корпус і навіть самих себе в тому, що нотаріат – це єдина когорта юристів, які чітко розуміють завдання та виклики, що стоять перед ними, а тому готові творити свою історію, здатні урядувати самі. Я бажаю вам сьогодні використати свою місію сповна», – сказала, звертаючись до делегатів, Катерина Чижмарь та урочисто передала З’їзду документи, що формувалися організаційним комітетом у процесі підготовки заходу.

Від імені ветеранів нотаріату виступив завідувач Першої львівської державної нотаріальної контори, заслужений юрист України Омелян Бояківський, який 45 років життя присвятив нотаріату. Старійшина нотаріальної спільноти підкреслив унікальність професії нотаріуса та важливість З’їзду. «Ніхто з нас не має диплома нотаріуса, усі ми нотарі за покликанням. Нотаріус – це єдина особа, через яку, зокрема, відбувається незримий специфічний зв’язок між мертвими та живими. Принципи нашої роботи: думай довго, говори стисло, пиши чітко. Сьогодні буде зроблено важливий крок нотаріату країни в майбутнє. Впевнений, що наша мета – вступ до МСЛН – буде досягнута», – підсумував Омелян Бояківський.


Доленосні рішення.

Після урочистих промов розпочалася кропітка робота. Усі 367 делегатів одностайно проголосували за створення НПУ, обрали робочу президію Першого установчого з’їзду, яку очолила Катерина Чижмарь, визначилися зі складом мандатної, лічильної та редакційної комісій. Перед початком З’їзду його учасники могли ознайомитися із проектом статуту НПУ, підготовленим організаційним комітетом за пропозиціями УНП, делегатів З’їзду, колективів нотаріусів та окремих представників професії. Статут визначив засади, мету та функції Палати, умови і порядок набуття членства в НПУ, зупинення та припинення членства, права та обов’язки її членів, принцип формування представницьких органів тощо.

Далі розпочалося обговорення статуту новоствореної організації, розміру щомісячних членських внесків на забезпечення реалізації нотаріального самоврядування, кандидатури президента та способу його обрання, а також структури Ради НПУ. Уповноважений представник кожної делегації міг висловити думку нотаріальної спільноти свого регіону щодо зазначених питань. Делегати всіх регіонів виказали бажання обирати президента та керівні органи Палати не таємним, а відкритим голосуванням. Жваво обговорювали і розмір членських внесків. У результаті голосування було встановлено, що всі члени НПУ мають сплачувати внески у розмірі мінімальної заробітної плати на рік щомісячно рівними частками.

Незначні дебати викликало питання про порядок формування представницьких органів, зокрема Ради НПУ. Проектом статуту пропонувалося включити до складу Ради разом із президентом НПУ 15 осіб. Однак деякі делегати не погодилися із цим і зауважили, що до складу Ради мають увійти по одному представнику від кожної області, міст Києва та Севастополя. У результаті конструктивного діалогу делегати підтримали варіант, запропонований проектом статуту: Рада НПУ складатиметься з 15 членів, у тому числі із президента НПУ, які обираються З’їздом нотаріусів України з числа делегатів строком на п’ять років.

Також було ухвалено рішення про те, що НПУ не створюватиме місцевих осередків. Структуру Палати складатимуть її уповноважені в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, але за необхідності Рада зможе створити свої представництва в майбутньому.


Вражаюча єдність.

Одне з нагальних питань порядку денного З’їзду – обрання президента НПУ. До цього питання нотарі всіх без винятку регіонів поставилися дуже відповідально. «Коли ми проводили регіональну конференцію нотаріусів у Дніпропетровській області, – підкреслила під час свого виступу приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Ірина Євчук, – ми дійшли спільного висновку: президентом НПУ повинна бути Людмила Миколаївна Павлова, відома в Україні людина, яка живе нотаріатом, нашими турботами. Вона була керівником всеукраїнської громадської організації вже багато років і всіх нас згуртувала. Прошу внести до списку для голосування її кандидатуру».

Цю пропозицію підтримали представники всіх регіональних делегацій. Інших пропозицій не було. Людмила Павлова стала єдиним кандидатом на посаду очільника новоствореної самоврядної організації, і це зрозуміло, адже, обіймаючи посаду президента всеукраїнського громадського об’єднання нотаріусів – УНП, Людмила Миколаївна зробила чимало для інституту вітчизняного нотаріату загалом і для конкретних нотарів зокрема. Саме завдяки її наполегливій праці здійснювалися заходи щодо підвищення кваліфікації працівників органів нотаріату, забезпечення нотаріусів методичними рекомендаціями, залучення нотаріусів до громадської діяльності тощо. За її ініціативи було засновано Всеукраїнську благодійну організацію «Фонд допомоги нотаріусам», який за останні півтора роки надав 34 нотаріусам та їхнім сім’ям матеріальну допомогу в розмірі 211 тис. грн.

Згідно зі встановленою процедурою кандидат мав виступити перед делегатами З’їзду зі своєю програмою та викласти власне бачення майбутньої діяльності незалежної самоврядної організації нотаріусів. «Сьогодні йшлося про те, що НПУ має працювати над підвищенням іміджу нотаріату, – розпочала свій виступ Людмила Миколаївна. – Однак я не можу повністю із цим погодитися, тому що робота над іміджем – це не тільки робота Палати, це головним чином праця кожного нотаріуса. Ми тісно співпрацюємо з нотаріатами різних країн. Міжнародна нотаріальна спільнота з повагою ставиться до нас. Єдиною перепоною для вступу до МСЛН були відсутність професійної організації та обов’язкових для виконання Правил професійної етики нотаріусів. Зараз ці перепони практично усунуті – така організація створена, а згадані Правила розроблені та знаходяться на затвердженні в Міністерстві юстиції. Гадаю, що вже цієї весни ми почнемо процедуру вступу до Міжнародного союзу нотаріату».

Людмила Миколаївна наголосила, що Правила професійної етики нотаріусів – це невід’ємна частина роботи та свідомості нотаріуса і виказала сподівання, що кожен нотаріус перейметься духом цих Правил, того, як мають будуватися стосунки між нотаріусами, клієнтами та Мін’юстом, нагадавши, що один із фундаментальних принципів системи латинського нотаріату звучить так: «Поважай своє Міністерство».
За кандидатуру Людмили Миколаївни учасники З’їзду проголосували одностайно. У залі не було жодного кандидата, який утримався б від голосування чи висловився б проти.

Відповідно до статуту за поданням президента Палати делегати З’їзду обрали членів НПУ, Ревізійну комісію НПУ та Інспекцію з питань професійної відповідальності нотаріусів. До складу Ради увійшли досвідчені нотарі, за плечима яких не один рік роботи в нотаріаті, а саме: І. Л. Євчук, А. А. Мачкур, В. В. Попов, В. Є. Петренко, Т. М. Балик, І. П. Фріс, С. М. Дунаєвська, В. Д. Степаненко, М. І. Шапченко, С. І. Чижмарь, В. В. Копилова, О. В. Бояківський, Б. Б. Рудко та С. І. Лютий. Ці кандидатури З’їзд також підтримав одностайно.

Так само одностайно схвалили склад Ревізійної комісії та Інспекції з питань професійної відповідальності нотаріусів. З’їзд у черговий раз підтвердив, що нотаріальна спільнота готова до самоврядування, отже, повноваження, які державні органи передали НПУ, виконуватимуться професійно та якісно.
За інформацією УНП.


КОМЕНТАРІ УЧАСНИКІВ


Начальник головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК Олена СОТНІКОВА:

– З’їзд було проведено на високому організаційному рівні, проте не це головне. Основною родзинкою заходу стала консолідована позиція делегатів, яка довела, наскільки сильно нотаріальна спільнота країни прагне до єдності, до створення єдиної практики, єдиного бачення цієї організації. Радію, що президентом НПУ обрано високого професіонала та гарну людину. Я знаю Людмилу Миколаївну дуже давно. У неї щире серце, вона завжди переймається добробутом людей, які її оточують. У нас на гербі АРК написано: «Процвітання в єдності». Отже, бажаю нотаріусам, щоб вони процвітали в єдності.


Приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу (20 років нотаріального стажу) Світлана ДУНАЄВСЬКА:

– У 90-х роках минулого століття я була делегатом З’їзду нотаріусів, на якому приймалося рішення про запровадження інституту приватного нотаріату, та взяла участь в усіх важливих для нотаріату подіях, які відбулися з тих часів. Тричі була членом Ради УНП, 15 років поспіль очолювала Вінницьке обласне відділення УНП. Того, що за 20 років вдалося досягти УНП, напевно, не змогла б досягти жодна професійна нотаріальна палата світу. У тому, що ми будемо з привітністю прийняті міжнародною нотаріальною спільнотою, немає жодних сумнівів. Також хочу наголосити, що для мене не існує авторитетнішої та вагомішої в нотаріаті особи, ніж Людмила Миколаївна. Її знають за кордоном, із нею хочуть спілкуватися не лише для того, щоб поділитися досвідом, але й щоб почерпнути його в неї.


Завідувачка Першої сімферопольської державної нотаріальної контори (25 років нотаріального стажу) Лариса ІСАЄВА:

– Сьогодні були прийняті важливі рішення, які дозволять нотаріату гідно існувати в майбутньому. НПУ надасть стабільності, надійності та впевненості у майбутньому кожному нотаріусу. Ми обрали президентом дуже гідну людину. Вперше я познайомилася з Людмилою Миколаївною на курсах підвищення кваліфікації в Києві у 1990 р. Вона тоді працювала в Міністерстві юстиції УРСР і читала нам лекції. Людмила Миколаївна вболіває за нотаріат душею. Я дуже задоволена результатами З’їзду.


Нотаріус Київського міського нотаріального округу Валентина ЯКИМЕНКО:

– Сьогоднішній день є епохальним для нотаріальної когорти, це початок нової ери нотаріату. Ми створили самоврядну професійну організацію нотаріусів, а це крок до об’єднання всієї нотаріальної спільноти країни. Професійне об’єднання нотаріусів сприятиме створенню єдиної нотаріальної практики, обміну досвідом, забезпечить виконання Правил професійної етики нотаріусів, взаємодопомогу нотаріусів тощо. З’їзд проведено на найвищому організаційному рівні. Усі, хто хотів висловитися, отримали таку можливість, побажання на пропозиції нотаріусів були внесені та враховані.

Я підтримала кандидатуру Людмили Миколаївни Павлової на посаду президента НПУ, адже вона користується неабиякими довірою та повагою, це знавець своєї справи. Я бажаю усім колегам успіхів у роботі та взаєморозуміння.


Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу (16 років нотаріального стажу) Ірина ЄВЧУК:

– Для мене та моїх колег це вкрай хвилююча подія. Ми дуже раді, що цей З’їзд відбувся, адже довго на нього чекали. Нарешті створено самоврядну організацію нотаріусів, і ми маємо безпосереднє відношення до цієї події. НПУ створено, тепер слід згадати про дисципліну, врегулювання цінової політики тощо. Усі перепони на шляху до МСЛН подолано, тепер у нас є самоврядна організація, дисциплінарна інспекція тощо. І якщо наша країна не стала повноправним членом Європейського Союзу, то із повноправним членством у МСЛН в української нотаріальної спільноти проблем не буде.


Приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу (19 років нотаріального стажу) Віктор СЄТАК:

– Я задоволений, що був присутнім на історичній події. Сподіваюся, цей З’їзд покращить ситуацію в нотаріаті, сприятиме вирішенню нагальних проблем нотаріальної спільноти та, звичайно, об’єднає нотаріат.
З’їзд пройшов на демократичних засадах. Усі учасники могли виступити та внести свої пропозиції. Голосування проходило відкрито, що значно спростило процедуру прийняття рішень. Нотаріат впевнено прямує вперед, ми розвиваємося. Колегам бажаю натхнення та терпіння.


Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу (23 роки нотаріального досвіду) Володимир ГАРБУЗОВ:

– Обговорення проходило в діловому руслі, без образ і звинувачень. Відчуваю радість від того, що в нашій державі нарешті створено НПУ, від якої я в першу чергу очікую методичної допомоги. Цілком підтримую рішення З’їзду щодо встановлення однакового для усіх нотаріусів розміру членських внесків. Щиро вітаю колег із початком нової ери нотаріату.

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________