Всі рубрики


У Санкт-Петербурзі відбувся IV Конгрес нотаріусів Росії.

Захід було присвячено двадцятій річниці створення позабюджетного нотаріату в Російській Федерації, адже саме 11 березня 1993 р. набрали чинності Основи законодавства Російської Федерації про нотаріат, які й відродили інститут вільного нотаріату. Відтоді кожні п’ять років у країні проводиться Конгрес нотаріусів, на якому фахівці підбивають підсумки роботи та визначають концептуальні напрями розвитку галузі.

 

Цього року нотаріальна спільнота зібралася вже вчетверте. Важливий для нотаріусів та всієї російської системи юстиції захід – IV Конгрес нотаріусів Росії – вирішили провести в Санкт-Петербурзі, адже це місто вважається вікном у Європу та мостом між Сходом і Заходом. Крім того, саме на цій землі зародилися цивілізоване судочинство та нотаріат Росії.

У роботі IV Конгресу взяли участь представники законодавчої, виконавчої та судової влади Російської Федерації і суб'єктів РФ, провідні діячі науки, офіційні представники Ради Європи, ЮНЕСКО, Міжнародного союзу нотаріату, а також нотаріуси з різних куточків Росії. Крім того, аби привітати російських колег із річницею створення позабюджетного нотаріату, до міста на Неві прибули представники національних нотаріальних спільнот із понад 80 зарубіжних країн, у тому числі з України. Вітчизняну делегацію очолила президент Нотаріальної палати України Людмила Павлова.

З вітальним словом до учасників заходу звернулася президент Федеральної нотаріальної палати Марія Сазонова. Після стислого історичного екскурсу вона розповіла про сучасний стан нотаріату Росії, наголосивши, що наразі у країні нараховується близько 8 тис. нотаріусів і 22 тис. працівників нотаріальних контор. Крім того, ще близько 6 тис. осіб мають ліцензії на право зайняття нотаріальною діяльністю. За словами пані Сазонової, держава повністю звільнена від фінансування нотаріату. Доповідач також детально зупинилася на скороченні функцій нотаріусів у Росії та бездумному запровадженні правил англосаксонського права.

«Загроза перерозподілу нотаріальних функцій на користь Реєстру простежується у затвердженій урядом РФ «Дорожній карті». Відомства, що опікуються інтересами бізнесу, а не захистом прав громадян, намагаються відсторонити нотаріат від комерційних правовідносин. У результаті процвітають «сірі» угоди, рекет. Правова безпека має гарантуватися шляхом ефективного правового регулювання. І з цього погляду потенціал нотаріату міг би бути дуже корисним, адже він дозволив би скоротити кількість підробок, фальсифікацій, правопорушень», – зауважила Марія Сазонова.

Розповідаючи про нотаріальні тарифи, чинні в Росії, президент ФНП зазначила, що тариф на складну нотаріальну дію у кілька разів нижчий за вартість чоловічої зачіски. Щоб нотаріуси могли утримувати свої контори, потрібні нові тарифи і, звичайно, нові закони. Пані Сазонова переконана, що основи чинного законодавства про нотаріат не відповідають ні внутрішньокорпоративному розвитку нотаріату, ні його системному улаштуванню, ні сучасному етапу ринкових відносин. А робота над законопроектом «Про нотаріат і нотаріальну діяльність у Російській Федерації», що триває вже чотири роки, так і не завершилася.

Наприкінці свого виступу Марія Сазонова наголосила: «Зараз вирішується доля російського нотаріату. Ми сподіваємося, що найближчі п'ять років він залишатиметься надійним інструментом розвитку ринкових відносин. Надзвичайно актуальним у цій ситуації є питання про консолідацію нотаріальної спільноти. Російський нотаріат пам'ятає та виконує заповіді латинського нотаріату, дуже вагомі для політики та економіки сучасної Росії, для захисту законних інтересів її громадян».

До нотаріальної спільноти звернувся президент МСН Жан-Поль Декор. Він розповів про діяльність Союзу та участь у ньому Росії, а також про функції нотаріату, що визнані в усьому світі. Також пан Декор наголосив, що без довіри до інституту, який забезпечує юридичну безпеку, неможливі ні економічне зростання, ні розвиток суспільства. І нотаріат має бути готовий до ролі посередника, що допомагатиме домовитися не лише сторонам під час укладання угоди, але й державі та суспільству під час економічних і правових реформ.

На Конгресі відбулася зустріч президента НПУ Людмили Павлової та президента Комісії з міжнародного співробітництва МСН Мішеля Шарлотті, під час якої ішлося про вступ України до Союзу.

Значна частина пленарного засідання IV Конгресу була присвячена перспективам використання потенціалу нотаріату. Перед присутніми виступили представники наукової юридичної спільноти. Зокрема, віце-президент ФНП Володимир Ярков розповів про пріоритетні напрями діяльності своєї організації.

Завідувач кафедри цивільного права Кубанського державного університету Лариса Щєннікова розповіла про свої враження від візиту до Києва – міста, у якому створювалися перші писемні джерела, що започаткували історію нотаріату. «Якщо країна хоче миру і гармонії, вона зміцнює позиції нотаріату латинського типу. Держава має розуміти, що, захищаючи публічні інтереси, нотаріат захищає приватну власність, не допускає тіньових угод в економіці, зменшує кількість судових суперечок і позовів», – наголосила вона.

В свою чергу завідувач кафедри цивільного права Санкт-Петербурзького державного університету Наталія Рассказова, зауважила, що нотаріат Росії має розширювати зв'язки з науковою спільнотою, адже саме недостатнє використання наукової бази спричиняє нерозуміння місця нотаріату в системі юридичних інститутів, що, своєю чергою, створює проблеми при роботі над законопроектом про нотаріат.

Заступник служби Росреєстру Вадим Андропов привітав нотаріат зі святом і закликав реєстраторів та нотаріусів до співпраці. «Ми не можемо існувати один без одного, – зауважив пан Андропов. – Зараз Закон про реєстрацію прав фактично не тільки допомагає, але й створює певні ризики. Слід було б очікувати, що більшість нотаріусів скористаються можливістю передавати засвідчені ними угоди на реєстрацію. Реєстратори нададуть у цьому посильну допомогу. Росреєстр вже містить інформацію про об'єкти нерухомості і в тому числі про обтяження прав на них. Її може знайти в Інтернеті будь-хто».

Захід пройшов у по-домашньому теплій та дружній атмосфері. Організатори запропонували гостям культурну програму, що передбачала серед іншого відвідування історичних місць Санкт-Петербурга, якому цьогоріч виповнюється 310 років.

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________