Всі рубрики


Український нотаріат відповідає вимогам Міжнародного союзу нотаріату.

З 3 по 7 липня ц.р. в Україні перебувала делегація Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва Міжнародного союзу нотаріату (далі – МСЛН) у складі президента Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва МСЛН Мішеля Мерлотті (Швейцарія), секретаря Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва МСЛН Сінції Брунеллі (Італія) та казначея й секторального відповідального Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва МСЛН Тійта Сеппа (Естонія).

Метою візиту стала перевірка українського нотаріату на відповідність фундаментальним засадам нотаріату латинського типу, від якої залежить подальший вступ України до МСЛН. Нагадаємо, що восени 2011 р. представники Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва МСЛН вже відвідували Україну. Тоді, проаналізувавши роботу інституту вітчизняного нотаріату, вони дійшли висновку, що Україна зможе приєднатися до країн – учасниць МСЛН, якщо виконає дві умови: створить єдину самоврядну професійну організацію нотаріусів з обов’язковим членством у ній всіх нотаріусів і запровадить обов’язкові до виконання Правила професійної етики нотаріусів України.

Наразі ці перешкоди усунуто, і Україна може розраховувати на членство в МСЛН уже восени. Питання про прийняття вітчизняного нотаріату до цієї організації розглядатимуть у жовтні цього року на Генеральній асамблеї МСЛН у Лімі (Перу).


Зустріч із Радою НПУ

Візит делегації розпочався із зустрічі з членами Ради Нотаріальної палати України, під час якої президент НПУ Людмила Павлова розповіла про реформи, що відбулися в нотаріаті України останнім часом, зокрема про виконання двох вимог МСЛН. Людмила Миколаївна зазначила: «Завдяки згуртованій праці НПУ і Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України сьогодні повноваження нотаріусів України розширюються. Зараз нотаріуси є спеціальними суб'єктами держреєстрації речових прав на нерухоме майно, що дозволяє спростити цю процедуру та зробити її зручнішою для власників, користувачів нерухомого майна тощо». Пані Павлова зауважила, що новелізація нотаріального законодавства не відбувається без попереднього погодження із представниками нотаріальної спільноти країни.

Також президент НПУ поділилася планами подальшого розвитку українського нотаріату, зокрема щодо запровадження єдиних нотаріальних тарифів. «Законодавче врегулювання оплати нотаріальних послуг назавжди позбавить нас ситуацій, у яких приватних нотаріусів звинувачують у завищені цін на вчинені нотаріальні дії. Прийняття відповідного законопроекту дозволить уніфікувати підходи до оплати праці державних та приватних нотаріусів і значно спростить їхню роботу», – сказала президент НПУ.

Виступаючи перед членами Ради НПУ, президент Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва МСЛН Мішель Мерлотті високо оцінив зміни, які відбулися в нотаріаті України, та наголосив на позитивній співпраці нотаріальної спільноти з профільним міністерством. «Гармонія, наявна у вашій співпраці з Міністерством юстиції, – це дуже добре. Звичайно, така тісна співпраця позитивно вплине на функціонування інституту нотаріату». Пан Мерлотті висловив сподівання, що найближчим часом український нотаріат стане повноправним членом міжнародної неурядової організації – МСЛН, який створений з метою координації та розвитку нотаріальної діяльності у світі й об’єднує нотаріальні корпорації 83 країн.


Перемовини із владою

Делегати Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва МСЛН зустрілися з тодішнім міністром юстиції України Олександром Лавриновичем. В офіційних перемовинах також взяли участь директор Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України Катерина Чижмарь та заступник директора департаменту – начальник управління нотаріату та фінансового моніторингу Дмитро Журавльов. Під час зустрічі сторони обмінялися думками про стан та перспективи реформування нотаріату в Україні. Керівник делегації Мішель Мерлотті високо оцінив прогрес у розвитку інституту нотаріату України та подякував міністру юстиції за підтримку нотаріальної спільноти. Особливу увагу приділили можливості обміну досвідом, набутим українськими нотаріусами, з іноземними колегами.

Директор профільного департаменту Катерина Чижмарь розповіла гостям про законопроекти, що готуються до розгляду Верховною Радою, детально зупинившись на законопроекті щодо регулювання плати за вчинення нотаріальних дій.

Вже 4 липня ц.р. представники МСЛН зустрілися з віце-прем’єр-міністром України Костянтином Грищенком. У ході зустрічі Мішель Мерлотті обговорив з українською стороною хід реформування нотаріату в країні, розвиток і зміни у законодавстві, що регулює діяльність вітчизняного нотаріату. Зокрема, президент Комісії МСЛН позитивно оцінив останні законодавчі зміни, що відбулися у сфері нотаріату України, та подякував Міністерству юстиції й уряду України за підтримку важливих ініціатив, розуміння проблем нотаріату та необхідності його реформування.

Також під час візиту до України іноземна делегація зустрілася із представниками законодавчої гілки влади – заступником керівника Апарату ВРУ Дмитром Марковим і заступником керівника Апарату ВРУ – керівником Головного юридичного управління Михайлом Теплюком.

Поважні керівники Апарату ВРУ обмінялися із членами делегації думками про позитивні напрями реформування українського нотаріату та перспективи його розвитку. Очільник делегації Мішель Мерлотті підтвердив відсутність перешкод для вступу України до МСЛН і важливість цього кроку.


Тет-а-тет із науковцями

4 липня ц.р. представники місії разом Людмилою Павловою та Катериною Чижмарь відвідали провідний науково-навчальний центр України – Київський національний університет ім. Т. Шевченка. Під час перебування у цьому поважному навчальному закладі представники МСЛН зустрілися з його ректором – академіком Національної академії наук України, д.ф.н., професором Леонідом Губерським, проректором із науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки), к.ф.н., професором Петром Бехом та деканом юридичного факультету, д.ю.н. Іваном Гриценком.

Леонід Губерський розповів іноземним гостям про історію, структуру та напрями діяльності цього навчального закладу, детально зупинившись на питаннях міжнародного співробітництва. «Київський університет активно розширює міжнародні зв'язки з університетами всього світу. На сьогодні «виш» має партнерські угоди зі 175 університетами із 55 країн. Для проведення наукової роботи, участі у конференціях, лекційних виступів університет щорічно відвідують біля 100 зарубіжних учених і викладачів із 20 країн світу. Наш юридичний факультет підтримує відносини з багатьма міжнародними структурами та організаціями. Зокрема, студенти-магістри щороку проходять практику в Європарламенті», – повідомив ректор і запросив представників делегації до співпраці.

Очільник київського університету запропонував європейським нотаріусам, зокрема голові делегації Мішелю Мерлотті, організувати лекції, присвячені питанням нотаріальної діяльності, для студентів «вишу». Ця пропозиція сподобалася представникам МСЛН. Можливо, найближчим часом між МСЛН та КНУ ім. Т. Шевченка буде укладено угоду про співпрацю.

Своєю чергою Мішель Мерлотті подякував ректору за гостинний прийом і розповів про мету візиту делегації до України та про МСЛН. За його словами, на сьогодні лише дві з країн Європи, у яких функціонує система латинського нотаріату, Україна та Бєларусь, не приєдналися до МСЛН. «Загалом, – повідомив він, – членами цього об’єднання є 83 країни, розташовані на п’яти континентах. Україна подала заявку на вступ до нашої організації, і ми за встановленою процедурою серед іншого повинні ознайомитися із процесом підготовки майбутніх нотаріусів. Наші вимоги до освіти нотаріусів зросли: нотаріус повинен бути висококваліфікованим спеціалістом і мати диплом магістра. Відвідавши ваш навчальний заклад, ми пересвідчилися у високому рівні підготовки нотаріусів в Україні. Я переконаний, що чимало випускників вашого ВНЗ стануть нотаріусами».

Європейські нотаріуси відвідали також кафедру нотаріального та виконавчого процесу та адвокатури, де поспілкувалися із завідувачкою цієї кафедри, д.ю.н., професором Світланою Фурсою та викладацьким складом. «Ми з нетерпінням очікуємо на вступ України до МСЛН. Гадаю, що вимоги, які МСЛН поставив перед Україною два роки тому, сьогодні виконано. Ми як вчені спеціалізованої кафедри разом з Міністерством юстиції та НПУ брали активну участь у розробці Концепції реформування інституту українського нотаріату, працювали над законопроектами, які зрівняли у правах приватних та державних нотаріусів, тощо», – наголосила Світлана Фурса. Вона розповіла, що наразі науковці кафедри готують книгу «Міжнародний і порівняльний нотаріальний процес», і запропонувала представникам МСЛН долучитися до цієї роботи. Члени місії подякували за пропозицію та пообіцяли допомагати українським науковцям у підготовці цієї праці.


На власні очі

Експерти відвідали три київські нотаріальні контори приватних нотаріусів: Богдани Рудько, Олени Верповської та Сабріни Сибіги. Іноземні гості прискіпливо знайомилися із процедурою вчинення та реєстрації нотаріальних дій, веденням нотаріальних реєстрів, порядком заповнення нотаріальних бланків тощо і ставили господарям контор багато професійних запитань.

За програмою візиту експерти Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва відвідали Львів, де змогли ознайомитися з роботою Першої львівської державної нотаріальної контори та офісу приватного нотаріуса. Члени місії були приємно вражені високим кваліфікаційним рівнем нотаріусів і матеріально-технічним забезпеченням нотаріальних офісів в Україні.


Спілкування з журналістами

Представники МСЛН, а також Людмила Павлова та Катерина Чижмарь поспілкувалися з журналістами на прес-конференції, що відбулася в Укрінформі.
«Я хотів би відмітити високі результати реформування, яких досягнуто у вашій країні за останні два роки. Сьогодні українське законодавство, що регулює нотаріальну діяльність, повністю відповідає вимогам МСЛН. Також ми задоволені результатами ознайомлення з роботою нотаріальних контор. Офіси, які ми відвідали в Києві, мають добре матеріально-технічне оснащення, у них дотримуються вимог конфіденційності ведення нотаріальних справ, а реєстри вчинення нотаріальних дій ведуться дуже охайно, без помилок та виправлень», – сказав Мішель Мерлотті під час прес-конференції.

За словами Людмили Павлової, український нотаріат повністю готовий до членства у МСЛН. «Членство в цій організації дозволить українським нотаріусам ближче познайомитися з міжнародною практикою ведення нотаріальних справ, постійно обмінюватися практичним досвідом з європейськими колегами, а також сприятиме гармонізації та уніфікації українських нотаріальних документів з міжнародними», – сказала Людмила Миколаївна, зауваживши, що на цю подію нотаріуси України чекають останні 15 років.

Казначей та секторальний відповідальний Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва МСЛН і практикуючий естонський нотаріус Тійт Сепп наголосив, що вступ Естонії до СМЛН у 1995 р. став поштовхом до розвитку інституту нотаріату в його країні. «Членство у МСЛН, поза сумнівом, позитивно впливає на розвиток нотаріату в державі, яку зараховують до лав МСЛН, адже знайомство із практичними питаннями міжнародного обігу нотаріальних документів спонукає нотаріальну спільноту запроваджувати вдалі напрацювання іноземних колег у своїй країні, і, як наслідок, будні пересічних нотаріусів стають значно кращими», – наголосив Тійт Сепп.

Завершуючи візит, іноземні гості вдруге зустрілися із членами Ради НПУ. Під час перемовин було обговорено низку питань, що стосувалися процедури вступу до МСЛН, у тому числі розміру членського внеску, який Україна щорічно сплачуватиме в разі прийняття її до цієї організації. Це питання надзвичайно важливе, адже розмір внеску для кожної країни визначається індивідуально.

Представники МСЛН подякували президенту НПУ за організований на високому рівні прийом і можливість детальної експертизи функціонування інституту нотаріату в Україні. Своєю чергою Людмила Павлова запевнила європейських колег, що в разі прийняття України до МСЛН нотаріальна спільнота виконуватиме всі зобов’язання країни – члена організації.


Довідка

Міжнародний союз нотаріату – це міжнародна неурядова організація, яка створена з метою координації та розвитку нотаріальної функції та діяльності у всьому світі і на сьогодні об’єднує нотаріальні корпорації 83 країн.

Згідно зі Статутом МСЛН метою та видами діяльності Союзу є: поширення та застосування фундаментальних принципів системи нотаріату латинського типу, а також принципів нотаріальної етики; представництво нотаріату в міжнародних організаціях і співпраця з ними; співпраця з національними нотаріатами, членами й не членами Союзу, а також з іншими спорідненими об’єднаннями у тому числі з метою поширення нотаріату латинського типу; пропаганда, організація та розвиток професійної підготовки і підтримка наукової роботи в нотаріальній сфері; всебічна підтримка міжнародних конгресів Союзу і сприяння професійним засіданням та заходам, які виходять за межі суто національних.

Союз має велике політичне значення. Його інтереси представлені при ООН, ЮНЕСКО, Гаазькій конференції з міжнародного приватного права, Європейській комісії та Європейському парламенті, Раді Європи, Міжнародному інституті з уніфікації приватного права (ЮНІДРУА) та інших міжнародних організаціях.
 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________

 

 

 Тюнинг бмв е39 бампера, спойлера, реснички