Всі рубрики


Відсутність номера – відсутність чека?

 

Сьогодні особливого поширення набули судові спори про оскарження податкових повідомлень-рішень, якими до платників податків застосовано штрафні санкції у зв’язку з начебто недотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон).


У 2013 р. місцеві адміністративні суди розглянули більше тисячі таких справ за участю суб’єктів господарювання, що надають послуги у сфері громадського харчування, займаються торгівлею або іншою діяльністю, яка передбачає використання реєстраторів розрахункових операцій.

Зокрема, порушення, які податкові органи зазначають в актах перевірок, полягають у начебто незабезпеченні платниками податків щоденного друку та зберігання фіскальних звітних чеків у книгах обліку розрахункових операцій відповідно до вимог Закону.

Як свідчить судова практика, податкові органи застосовують фінансові санкції до платників податків навіть тоді, коли фіскальні чеки і друкуються, і зберігаються у книгах обліку розрахункових операцій, проте, на думку податківців, не містять одного з необхідних реквізитів – номера фіскального чеку.


Коли виникають такі ситуації?

Суб’єкти господарювання розміщують у торгових точках, що розташовані на кількох поверхах чи складаються з кількох відділів, більше одного реєстратора розрахункових операцій. Але протягом робочої зміни деякі реєстратори розрахункових операцій взагалі не використовуються – не здійснюють розрахункові операції з купівлі-продажу товарів чи послуг. У зв’язку з технічними особливостями таких реєстраторів роздруковані на них чеки не можуть містити номер, адже робоча зміна, яка є передумовою присвоєння чеку номера, для неактивних реєстраторів не розпочинається.

Податкові органи вважають, що, незважаючи на технічні характеристики реєстраторів розрахункових операцій, «фіскальний звітний чек має додатково містити такі дані (всі підсумки та суми обчислюються за зміну): …номер, дату і час друкування фіскального звітного чека» (відповідно до Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» від 18.02.2002 р. №199). Якщо ж чек таких даних не містить, він, на думку податківців, не є надрукованим.

У результаті суб’єкти господарювання, використовуючи реєстратори розрахункових операцій, технічні особливості яких не дозволяють друкування фіскальний чек із номером при нерозпочатій робочій зміні, отримують вердикт: «Суб’єктом господарювання не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків» – і податкове повідомлення-рішення, яким до них застосовуються штрафні санкції.

З такими незаконними висновками податкових органів можна і треба боротися, адже відсутність на чеку номера не може вважатися правопорушенням, яке полягає у незабезпеченні друку і зберігання чеків, якщо фактично чеки і друкуються, і зберігаються у книгах обліку розрахункових операцій.


Правова позиція платників податків

Відповідно до ч. 9 ст. 3 Закону «суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані… щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій… фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій».

Штрафні санкції, які можуть бути застосовані за недотримання зазначеної вимоги, передбачені ч. 4 ст. 17 Закону: «…двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання».

Таким чином, фінансові санкції, передбачені ч. 4 ст. 17 Закону, можуть бути застосовані, якщо мають місце такі обставини:

  • суб'єкт господарювання, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), не виконує щоденний друк фіскального звітного чеку;
  • суб'єкт господарювання, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), не зберігає фіскальний звітний чек у книзі обліку розрахункових операцій.

Штрафні санкції за відсутність номера у фіскальному звітному чеку не можуть бути застосовані до суб’єктів господарювання, оскільки Закон не містить положення про те, що відсутність номера у фіскальному звітному чеку тотожна незабезпеченню друку або зберігання такого чеку в книзі обліку розрахункових операцій.


Тетяна МАЦЮК
юрист АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________