Всі рубрики


Останній подих несумлінних батьків або як змусити особу сплачувати аліменти.

 
 
У Верховній Раді України було зареєстровано ряд законопроектів, спрямованих на врегулювання аліментних правовідносин. Ініціатором та автором проектів законів став народний депутат України Андрій Помазанов. Законодавчі ініціативи було підтримано й представниками інших політичних сил.

На даний момент на розгляді профільних комітетів парламенту знаходяться такі проекти Законів України:
  • Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за ухилення від сплати аліментів (№2360 від 11 березня 2015 р.);
  • Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергового призову на військову службу під час мобілізації громадян, які ухиляються від сплати аліментів (№2370 від 13 березня 2015 р.);
  • Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо індексації розміру аліментів (№2426 від 19 березня 2015 р.).

Аліменти сьогодні стали дуже поширені. На жаль, факти розлучення сімейних пар в Україні стали настільки частими, що люди почали відноситись до цього як до чогось буденного. Шість із десяти подружніх пар в Україні розривають сімейні відносини. А країна знаходиться на 3 місці в рейтингу кількості розлучень. При цьому серед причин розпаду сімей психологи та юристи виділяють моральні проблеми (стреси на роботі, підвищення цін тощо), алкоголізм та незаплановану вагітність, що в свій час стала умовою укладення шлюбу. Саме остання причина є найбільш популярною серед молодих осіб, адже у таких випадках особи вступали у шлюбні відносини не тому, що кохають один одного і дійсно цього хочуть, а тому, що цього хочуть їхні батьки і суспільство.

Розлучення стає великим стресом для всіх – як для дитини, так і для її батьків. Але все ж таки найбільше від неправильних вчинків батьків страждають саме діти. А з найбільшими труднощами стикається той, на чиєму утриманні залишається неповнолітня дитина.

Підтвердженням цього є те, що шлюб в більшості випадків розпадається через 3 місяці – 1.5 роки після його офіційного оформлення. Таким чином на руках у молодої жінки (рідше у чоловіка) залишається зовсім маленька дитина, яка потребує постійного догляду та належного утримання. Тобто необхідні чималі кошти для дитини, а заробляти їх можливості у особи немає, тому що залишити дитину бабусі та дідусю можуть далеко не всі, а мова про дитячий садочок в даному випадку і не йдеться, адже як відомо, в країні панує проблема їх катастрофічної нестачі. Втім, це окрема тема зовсім іншого дослідження.

Увага депутатів до питання аліментів обумовлена тим, що кожен шостий громадянин в Україні щорічно зіштовхується з проблемою несплати аліментів від колишніх чоловіків та дружин.

Протягом 2014 р. в органах державної виконавчої служби перебувало 626 097 проваджень по виконавчих документах про примусове стягнення аліментів (включаючи рішення іноземних судів).

У звичайному розумінні, сплачувати аліменти на утримання своєї дитини – це святий обов’язок того з батьків, хто після розлучення проживає окремо від своєї дитини. Ось тільки ставлення до такого виховного моменту в нашому суспільстві різне. Одні вважають, що аліменти – це необхідність, і без них неможливо виховувати дитину. Інші виступають якщо не категорично, то помітно проти цього обов’язку, сприймаючи аліменти як кару чи помсту колишньої дружини або чоловіка за невдале сімейне життя.

То чим же керуються батьки (колишні чоловіки і дружини) ухиляючись від сплати аліментів? 

На практиці вкрай важко витребувати законні гроші з недобросовісного колишнього чоловіка (дружини), а довести його або її вину майже неможливо.

Проблем в даному випадку можна назвати декілька. Перша полягає у тому, що більшість злісних неплатників аліментів отримують зарплату в конвертах, тому довести, що він (вона) отримує певний дохід, складно. Друга проблема більш проста та банальна – ми самі провокуємо наших чоловіків та дружин поводити себе ганебним чином. Адже, якщо жінка бере на себе всі повноваження по вихованню дитини, «не підпускає» батька до сина або доньки, то після припинення подружніх стосунків, ми маємо відповідний результат: якщо до розлучення у чоловіка не проявлялися батьківські інстинкти, то й після виходу з родини він не дбатиме про дитину.

Усе це призводить до того, що особа, яка повинна самотужки забезпечувати себе та утримувати дитину, не має можливості це зробити хоча б на встановленому державою прожитковому мінімумі.

Дані статистичних досліджень свідчать про те, що досить великий  відсоток справ по несплаті аліментів вирішується судом на користь дитини (дружини або чоловіка). Але чому ж отримати гроші для виховання дитини так складно?

Виявляється, що причиною цього є відсутність механізму, при якому боржник має можливість заробляти гроші та направляти їх на потреби дитини (дружини або чоловіка).

Згідно з нормами законодавства, якщо у боржника немає коштів на те, щоб погасити виниклу заборгованість, стягнення звертається на його майно. Однак фраза «продай «бентлі» – сплати аліменти» докорінно проблему не вирішить, адже тимчасовий прибуток не стане «спасінням» несумлінного батька. До того ж, що робити, якщо такого майна немає в природі? Як поступати у таких випадках представникам держави? Питання залишається відкритим.

Не врегульованою також є ситуація, при якій присуджені особі 2-3 роки тому у певному розмірі аліменти не відповідають їхньому сьогоднішньому грошовому еквіваленту. Наприклад, 500 грн., які були призначені для дитини 2 роки назад, на сьогоднішній день складають близько 1000 грн. А для особи, що виховує дитину самостійну, це є не малі гроші.

Подібні випадки існують через те, що законодавцем не передбачено проведення індексації аліментів, які були нараховані у твердій грошовій сумі, хоча на це вже вказувала і судова палата у цивільних справах Верховного Суду України, й інші державні органи.

Більшість винних осіб, які не сплачують аліменти, притягуються до кримінальної відповідальності та несуть відповідальність у вигляді штрафу. Однак, штраф у сумі 1700 грн. є доволі сумнівним засобом покарання особи для спрямування його на шлях виправлення.

В Україні зараз склалась важка ситуація, пов’язана зі збройним конфліктом на окупованій частині країни. Тому, залучення правопорушників до виконання і так встановленого для них державою військового обов’язку дозволить не тільки направити всі сили на захист державного суверенітету та територіальної цілісності держави, але й надасть таким особам можливість отримати кошти для виконання аліментних зобов’язань.

Деякі психологи зазначають, що основною причиною того, що особи ухиляються від сплати аліментів, є економічна криза в державі. Багато людей залишились без роботи або почали отримувати скромнішу зарплатню.

Відповідно до законодавства, особи, які на день призову на військову службу або під час мобілізації на особливий період не працюють, мають право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати, грошове забезпечення залежно від вислуги років, а також одноразове грошове заохочення. Так, дохід особи на місяць складатиме від 1 218 до 12 472 грн. і вище.

Отже, на питання «що очікує на осіб, які не сплачують аліменти?», відповідь може дати аналіз запропонованих законопроектів.

Вказаними проектами Законів України пропонується:
  • встановити порядок індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, з метою збільшення коштів на утримання дитини;
  • посилити кримінальну відповідальність і запровадити адміністративну відповідальність за ухилення від сплати аліментів, щоб боржники по сплаті аліментів належно та вчасно виплачували кошти на утримання дитини;
  • визначити, що першочерговому призову на військову службу під час мобілізації підлягають громадяни, які ухиляються від сплати аліментів, для того, щоб створити нові можливості для осіб, що мають заборгованість по сплаті аліментів, виплатити необхідні кошти для дитини.

Дані законодавчі ініціативи знаходять позитивні відгуки як від колег народних депутатів по парламенту, так і від самих осіб, які потребують матеріальної допомоги (аліментів), адже таким чином повністю реалізуються і гарантуються їх права, що визначені Конституцією України.

Отже, якщо ви розглядаєте аліменти, як «податок на отриману волю», то будучи сумлінним платником «податків», жодні нововведення наших парламентарів для вас не страшні, а ваші діти завжди будуть належним чином забезпечені, нагодовані та одягнені.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№1-12 | 30 червня
Тема тижня:
Трудове право
Тема тижня
  • Звільняти не можна залишити
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

     

______________________________