Всі рубрики


Час відновлення позитивного іміджу правосуддя настав.25 вересня 2015 р. відбулася зустріч голови Вищої ради юстиції Ігоря Бенедисюка із Комісаром Європейського Союзу з питань юстиції, споживачів та гендерної рівності Вєрою Юровою. Зустріч відбулася у рамках першого двостороннього візиту Комісара ЄС до України.

«У ході численних зустрічей із представниками української влади та проектів підтримки, що працюють в Україні, у мене склалася базова картина стосовно того, де зараз знаходиться країна в плані проходження реформ», – зауважила Вєра Юрова. Комісар ЄС з питань юстиції наголосила, що з огляду на рекомендації Венеціанської комісії та очікувані зміни до чинного законодавства «Вища рада юстиції відіграватиме суттєву роль у забезпеченні повної незалежності судової гілки влади, безсторонності, професіоналізму, моральної доброчинності суддів і особливо кандидатів на ці посади». 

Пані Юрова повідомила, що метою зустрічі з головою ВРЮ є обговорення стану реформ у сфері юстиції в Україні та бачення Вищої ради юстиції щодо структури і компетенції органу у процесі майбутніх змін до Конституції та чинного законодавства.

Голова ВРЮ, у свою чергу, висловив подяку за ту увагу, яку Європейський Союз надає ходу реформ у сфері юстиції в Україні. Він зокрема відзначив, що головним завданням ВРЮ як найвищого органу в системі судової влади є «забезпечення реформування судової системи, її очищення і сприяння відновленню довіри до суду». Голова ВРЮ зазначив, що без відновлення позитивного іміджу правосуддя «не відбудуться демократичні зміни в суспільстві, не буде довіри інвесторів і, зрозуміло, що не буде позитивного розвитку України».

Ігор Бенедисюк поінформував учасників зустрічі про позитивні зміни в діяльності ВРЮ, впроваджені законом «Про забезпечення права на справедливий суд», які нарешті дозволили Раді після півторарічної перерви відновити роботу з виконання покладених на конституційний орган повноважень з призначення та звільнення суддів, з розгляду питань у межах компетенції про їх дисциплінарну відповідальність. Водночас голова Ради наголосив, що розгляд великого масиву скарг на дії суддів, які надійшли на адресу ВРЮ, ускладнений тим, що ухвалені за цей час закони не завжди узгоджені між собою і «бажання очистити суддівський корпус радикальним чином не зовсім відповідає вимогам Конституції України в частині правосуддя».

Голова ВРЮ повідомив учасникам зустрічі, що попри складнощі правозастосування Рада працює майже щоденно в сесійному режимі, насамперед, для того, щоб показати і суспільству, і громадським активістам, що Україна створила дієві механізми для очищення судової влади. «Ми проводимо активну діяльність з висвітлення нашої роботи, представлення правових позицій, щоб показати, що процес очищення судової влади – це не одномоментна дія, – сказав Ігор Бенедисюк. – Ці проблеми накопичувалися багато років, і навіть з прийняттям одного чудового закону створити ідеальну судову владу неможливо. І це наша відповідь на заклики тих політичних сил, які вимагають одночасного звільнення всіх суддів».

Водночас голова ВРЮ зауважив, що Рада з великою відповідальністю ставиться до покладених на неї завдань, розуміючи, що «без очищення судової влади і відновлення довіри не відбудуться зміни в суспільстві».

Ігор Бенедисюк зазначив, що ВРЮ, крім виконання поточних функцій, «вбачає своє завдання і в тому, щоб у проекті змін до Конституції були створені механізми для реальної незалежності судової влади».

Він також наголосив на частковому врахуванні у проекті змін до Основного Закону рекомендацій Венеціанської комісії, а саме: щодо формування більшості у майбутній Вищій раді юстиції суддів, обраних самими суддями, призначення і звільнення суддів ВРЮ без втручання законодавчої влади, виключення стороннього впливу на процес відбору, навчання, призначення, просування судді, дисциплінарного провадження та ін. Проте Голова ВРЮ зазначив, що Рада напрацювала свої пропозиції змін до Конституції, без урахування яких, на його думку, досягти повної незалежності судової влади буде досить складно.

Під час обговорення проекту змін до Конституції в частині правосуддя Ігор Бенедисюк ще раз наголосив на важливості реформування статусу, повноважень Ради та організації судової влади в єдину систему, необхідності наділення в майбутньому Вищої ради юстиції відповідними інструментами та механізмами відстоювання свого незалежного статусу, яким є, зокрема, право надавати висновки стосовно законопроектів у сфері судоустрою та статусу суддів, рівноправної участі ВРЮ у бюджетному процесі в інтересах судової влади, необхідності уникнення дублювання функцій дисциплінарних органів у сфері судової влади та виконання рекомендації Венеціанської комісії щодо створення єдиного органу, відповідального за притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, яким, на думку голови ВРЮ, має стати Вища рада юстиції.

Вєра Юрова, зокрема, відзначила, що представники Української Держави підтвердили наміри у процесі судової реформи врахувати рекомендації Венеціанської комісії. «Вища рада юстиції відіграватимете надзвичайно важливу роль у процесі стабілізації діяльності судової влади, і Україна дуже потребує цих змін», – зауважила Комісар ЄС з питань юстиції.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________