Всі рубрики


Відновленню довіри до судової влади сприятиме відкритість судів.Під час зустрічі голови Верховного Суду України Ярослава Романюка та суддів Верховного Суду України Павла Колесника, Наталії Лященко, Віктора Маринченка та Віктора Школярова з учасниками делегації Комітету з правових питань та внутрішнього ринку (JURI) Європейського парламенту та Міжнародної асоціації товарних знаків (INTA) обговорювались питання запровадження в Україні міжнародних стандартів судоустрою та судочинства, що відповідали б рекомендаціям Європейської комісії «До демократії через право» (Венеціанської комісії). 

"Верховний Суд України є палким і послідовним прихильником реформування законодавства, яке регулює діяльність судової системи, шляхом приведення його у відповідність до європейських та міжнародних стандартів", – наголосив Ярослав Романюк. – Кожен свій висновок щодо проектів Законів Верховний Суд обґрунтовує у відповідності до європейських стандартів та рекомендацій органів Ради Європи, зокрема Венеціанської комісії". 

Голова ВСУ також поінформував членів делегації Європарламенту про новації у змінах до Конституції, які планується передати Президентові України вже найближчим часом, наголосивши, що текст запропонованих змін коригується у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії. Основними змінами, за словами пана Романюка, є унеможливлення здійснення політичного тиску на суди, відсторонення політичних органів влади від впливу на суддівську кар’єру від призначення до притягнення до відповідальності чи звільнення суддів, створення Вищої ради правосуддя, у складі якої більшість становитимуть судді, обрані у демократичний спосіб самими суддями, зведення ролі Президента України у призначенні суддів до суто церемоніальної. 

Процедура добору претендентів на посаду судді також зазнає змін. При доборі претендентів увагу акцентуватимуть не тільки на професійному рівні, а й на морально-ділових якостях кандидатів. Процес відбору відбуватиметься відкрито на конкурсних засадах. Атестацію суддів, що нині працюють, планується проводити кожні 5 років, і, крім перевірки ефективності здійснення правосуддя кожним конкретним суддею, перевірятимуть і морально-ділові якості, причому, зауважив Ярослав Романюк, не тільки у судовому засіданні, а й поза межами суду, та здійснюватимуть антикорупційну перевірку не тільки судді та його родичів, а й пов’язаних з ними осіб на відповідність витрат законним прибуткам. Через проведення атестації суддів держава ставить собі за мету покращити якість правосуддя. 

Відповідаючи на запитання члена Комітету з правових питань та внутрішнього ринку Жоель Бержерон (Європа за свободу та пряму Демократію) щодо можливостей подолання корупції у судах, голова ВСУ також зазначив, що одним із найбільш дієвих засобів подолання такого ганебного явища є максимальна відкритість судової системи, коли будь-який громадянин може бути присутнім при розгляді будь-якої справи, а представники ЗМІ можуть вести фотозйомку, аудіо- чи відеозапис судового засідання без згоди суду. 

«Ми усвідомлюємо, що така повна відкритість не притаманна більшості судів у країнах-членах ЄС, проте це є необхідним для відновлення довіри громадян до судової влади», – наголосив голова ВСУ. 

Для того, щоб українські суди були доступними, зрозумілими і зручними для громадян, на переконання Ярослава Романюка, необхідно запровадити в Україні триланкову судову систему. Також є потреба розвантажити суди від великої кількості однотипних справ, за прикладом таких європейських країн, як Франція, Італія, Німеччина, Нідерланди, Іспанія, Швеція, Литва, Данія та Португалія застосовувати механізм масового позову для захисту прав різних верств населення та уникнення величезної кількості однакових справ. 

«Процедури медіації не існує, немає і інших механізмів, які б дозволили розвантажити судову систему, оскільки зараз щороку суди розглядають по 4 мільйони справ, а навантаження на одного суддю становить в середньому 70 справ на місяць», – наголосив Ярослав Романюк. «Зараз Верховний Суд фактично виправляє помилки, вже допущені іншими судами . Натомість не менш важливим було б таких помилок не допускати», – вважає голова ВСУ, для цього варто запровадити превентивні механізми за прикладом Протоколу №16 до Європейської Конвенції з прав людини, які ефективно діють у Франції, Молдові, суді ЄС (Люксембурзькому суді). 

На прохання голови Комітету з правових питань та внутрішнього ринку (JURI) Павла Свободи голова ВСУ прокоментував заклики щодо звільнення всіх суддів. 

«Пропозиції, які лунають від політиків щодо звільнення всіх суддів України є політичною демагогією. Це – шлях в нікуди. Якщо зламати одну з трьох гілок влади, це може призвести до руйнації державної влади загалом, – вважає пан Романюк.
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________