Всі рубрики


Змішана система виконання судових рішень: досвід Болгарії.16-18 листопада 2015 р. робоча група у складі депутатів Верховної Ради від чотирьох найбільших фракцій та заступника міністра юстиції з питань виконавчої служби Сергія Шкляра за підтримки Проекту ЕС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» відвідали Республіку Болгарію для вивчення досвіду запровадження змішаної системи виконання судових рішень.


Візит було здійснено в рамках доопрацювання проектів Законів України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (реєстр. №2506а), «Про виконавче провадження» (реєстр. №2507а), які плануються до розгляду парламентом у другому читанні найближчим часом.
В рамках візиту робоча група здійснила низку зустрічей, зокрема з представниками Міністерства юстиції Болгарії, представниками державної виконавчої служби, приватними виконавцями, омбудсменом Республіки Болгарії, представниками експертного середовища та неурядових організацій, а також з колишніми парламентарями та ідеологами аналогічної реформи у Болгарії.


На зустрічах детально було вивчено існуючу структуру системи примусового виконання рішень, обговорено механізм переходу до змішаної системи та проблеми, з якими стикнулися реформи на своєму шляху. Окрему увагу було приділено вивченню позитивних змін, що принесло реформування системи, та особливо обговорювались негативні ефекти.


Зокрема усі учасники зустрічей з болгарської сторони визнавали, що реформа у їх країні була незворотною та повністю підтримували роботу у цьому напрямку з української сторони. Учасниками зустрічей була виявлена схожість об’єктивних ситуації напередодні реформи, коли стан виконання рішень залишався незадовільним, а вдосконалення та перебудова існуючої державної системи потребували значних фінансових та часових ресурсів, яких бракувало.


Особливу увагу української делегації привернуло обговорення негативних ефектів реформи, що виникли на практиці. Втім, під час діалогу було з’ясовано, що досить дієві запобіжники щодо потенційних проблем вже закладено у поточних законопроектах. Більшість проблемних питань, що виникають у болгарський системі не матимуть відображення в Україні, адже запропонована українська модель вже врахувала певний досвід зарубіжних країн та нівелювала такі потенційні ризики.


Найголовнішим результатом візиту стала можливість української сторони безпосередньо ознайомитися із прикладом реформи та побачити на власні очі роботу офісів приватних виконавців, деякі з яких запровадили дуже інноваційні та сучасні підходи до роботи, що служить запорукою їх успіху на ринку та більш ефективного процесу виконання.


У результаті учасники української делегації остаточно переконалися у правильності та невідворотності реформи, вдалому виборі змішаної моделі та досить високій якості прийнятих у першому читанні законопроектів, які після невеликих доопрацювань мають бути внесені на розгляд Верховної Ради у другому читанні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№15-20 | 03 грудня
Тема тижня:
Юридичний форум
Тема тижня
  • 60-річна історія успіху Нью-Йоркської конвенції про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень.
  • Про проблемні питання виведення банків з ринку.
  • Права дітей на належне утримання: новації законодавства та судової практики.
Придбати PDF-версію
 

  

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________