Всі рубрики


Практика мирових угод дозволить державі зекономити при виконанні рішень ЄСПЛ.Заступник міністра юстиції – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина повідомив про деталі проблеми невиконання Україною рішень ЄСПЛ, актуалізованої після ухвали Європейським судом з прав людини безпрецедентного рішення у справі «Бурмич проти України», яка об’єднала більше 12 тисяч скарг в один кейс.


Про зміст проблеми та можливі шляхи її вирішення заступник міністра розповів на своїй сторінці у Facebook за підсумками ділових зустрічей в Секретаріаті ЄСПЛ та Комітеті міністрів Ради Європи.


За словами посадовця, проблеми з виконанням рішень судів проти держави не є унікальним явищем, притаманним лише Україні. «Але Україна унікальна в гротескному масштабі проблеми (в одному тільки Burmach перелічено 12 148 справ, сотні тисяч стоять на черзі в Казначействі, чекаючи на сплату, відповідно до Закону «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»). По-друге, ми єдині, хто здогадався зробити невиконання судових рішень законним» – наголосив заступник міністра.

 

Він підкреслив, що Україна не просто не виконувала рішення суду, але ще на початку 2000-х років приймала спеціальні закони, якими обмежувала саму можливість реалізації цих рішень проти тих чи інших компаній. Водночас, українське законодавство не надає жодної можливості стягувачу чи державному виконавцю оскаржити такі обмеження.


«Невиконання судового рішення, з точки зору правової системи, – це нонсенс. Майнові вимоги, підтверджені судовим рішенням є «майном» в розумінні ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції та підлягають захисту на рівні із іншими видами власності. Отже, заборона в законі стягувати це майно з тих чи інших підприємств вважається формою експропріації, яка вимагає від держави сплати відповідної компенсації постраждалій стороні», – зауважив Ліщина.


Він також зазначив, що задля зменшення бюджетних витрат на виконання позовних вимог за рішенням суду у 2015 р. було підписано «Декларацію про мирне врегулювання спору». «Рішення про започаткування системи укладання дружних врегулювань, включаючи справу ТОВ «Золотий мандарин Ойл», було прийнято абсолютно вірне. Якщо б цю справу не було б врегульовано, борг України по справі Burmych був би на 50 мільйонів гривень більшим».


Крім того, Ліщина розповів, що в період 2011-2013 рр. було прийнято сотні тисяч, а по деяким оцінкам навіть мільйони рішень щодо соціальних виплат, які не виконувались державою, бо в бюджеті не було передбачено витрат на соціальні права. «Нова команда пішла шляхом укладання мирових угод по справах щодо невиконання судових рішень, що дозволило знизити вдвічі (з 2000 до 1000 євро) розмір компенсації по кожній справі. В деяких випадках, як у справі компанії «Золотий мандарин Ойл» сплати компенсації взагалі вдалось уникнути».


Однак, за твердженням заступника міністра, виправдане і необхідне рішення про укладення мирових угод стало бюрократично небезпечним, що продемонструвала ситуація з НАБУ. «Фактично, ця кримінальна справа торпедує всю практику мирових угод, а отже й можливість збереження державі коштів на виконання рішень ЄСПЛ», – зазначив Іван Ліщина.

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№23-24 | 31 грудня
Тема тижня:
Податки та збори
Тема тижня
  • Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість.
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

   

  

 

 

______________________________