Всі рубрики


Якщо ви ФОП і потрапили під скорочення. Чи є шанс захистити свої права.В ІТ-спеціаліста ФОПа доля непроста: він не має ні трудових гарантій, ні захисту профспілки. І скрижалями КЗпП нікому не пригрозиш: тільки підприємницький дух за пазухою. Якщо з вами розривають договір, а ви вже хильнули кілька літрів паніки, не поспішайте писати на DOU гнівний пост, спершу простежте, щоб з вами грали чесно.


Ось що треба зробити, якщо вас штовхають у «вікно можливостей», а вам туди не дуже хочеться.


1. Знайдіть свій договір


Ймовірно, він у вас десь валяється серед непотребу: у домашніх завалах гарантій і старих направлень на рентген або ж десь серед древніх листувань на електронній пошті. Не страшно, головне, щоб ви не викинули і не видалили договір. Якщо ж ви не підписували нічого із замовником, краще одразу перейти до пункту 9.


2. Перевірте строк дії договору


Це як із банкою томатної пасти, що стоїть у холодильнику ще з часів Тутанхамона. Переконайтесь, що ваш договір не втратив чинність. Якщо ви його підписували сто років тому, вас може врятувати пункт про автопролонгацію: у ньому буде написано, що дія договору продовжується автоматично, якщо у жодної зі сторін немає заперечень.


Якщо ж строк договору таки закінчився, вважайте, що ніхто нікому нічого не винен. «У нас був усний договір!» — можете сказати ви. Але краще на таке не покладатися. Цей урок засвоїли вже всі, хто в 90-х ліпив стартапи на «понятіях». Без підписаного документа є лише дві альтернативи: домовитися або ж намагатися щось довести у суді. І не факт, що це буде успішно. Якщо ж ви відважні духом і таки хочете вступити у судовий двобій, то вам потрібно буде продемонструвати, що справді було замовлення на послуги і що ці послуги надавались, приймались та оплачувались. Отож, потрібно потурбуватися про докази: ними можуть бути виписки з банківського рахунку, переписки на електронній пошті чи в інших сервісах або інші наявні докази, але свідків у такому випадку залучати не можна. Про те, як правильно оформити електронні докази, вам розкаже юрист (пробачте, що без деталей, для цієї теми потрібно писати окрему статтю).


3. З’ясуйте, які умови дострокового розірвання договору


Свобода договору однакова всюди: і в Україні, і в США, і в Естонії. А золоте правило балансу каже: договір можна розірвати за спільною згодою або ж у суді.


Щоб уникнути непевних результатів кризових перемовин або несправедливого судового розгляду, зазвичай у договорі одразу прописують умови про його дострокове розірвання. Ймовірно, такі положення ви знайдете у розділі про строк дії договору (Eng. term and termination), але вони можуть бути деінде. У положеннях має бути зазначено, коли і як ваш замовник (або ви самі) може достроково розірвати договір.


На цьому етапі з’являється багато альтернатив. Найпоширенішим варіантом є право кожної сторони розірвати договір будь-коли і без будь-яких на те причин, але за умови попереднього повідомлення (наприклад, за місяць).


Тут важливими є вимоги до належного повідомлення (вони, до речі, можуть бути заховані в іншому розділі договору, зокрема у прикінцевих положеннях). Для прикладу, договір може вимагати, щоб повідомлення було надіслано у письмовому вигляді кур’єром (чи поштовим голубом). Тоді надсилання листа на електронну скриньку чи повідомлення у Slack не вважають правильним способом повідомити про звільнення.


Щодо письмової форми, то в Україні такі документи мають бути засвідчені ЕЦП (по-новомодному — КЕП). Усякі DocuSign можна використовувати, тільки якщо ви про це попередньо домовилися на папері й додали туди зразки цих електронних підписів (ага, абсурдно, не сперечаюсь).


Отож, знайшовши відповідний текст у договорі, потрібно з’ясувати таке:


З яких причин замовник може достроково розірвати договір?


Чи були такі причини?


Чи може замовник розірвати договір без будь-яких на те причин?


Які умови розірвання договору: наприклад, письмове повідомлення за місяць/два тижні до розірвання?


Чи були дотримані ці умови: чи повідомили вас належним чином і у встановлений строк?


Якщо умов про дострокове припинення співпраці у договорі немає, то розірвати його можна тільки за вашою згодою або ж у судовому порядку. Існує дуже мала ймовірність того, що це трапиться, але розгляньмо і такий варіант.


Ваша згода на розірвання договору має бути закріплена у тій самій формі, що й договір. Як правило, у таких випадках сторони підписують додаткову угоду, в якій закріплено факт і дату припинення основного договору. У ній можуть вирішуватися й інші питання: наприклад, як мають бути проведені розрахунки, чи виплачується компенсація за дострокове розірвання, коли і як потрібно повернути матеріали чи обладнання тощо.


Якщо згоди дійти не вдалось, а замовник прагне розірвати договір, то усе, що він може зробити, — це звернутися до суду. Але в теорії права договір є чимось майже сакральним, тож суд може розірвати його лише у виняткових випадках: у разі істотного порушення або істотної зміни обставин.


Припустимо, що жодних порушень договору не було. Чи може карантин і фінансова криза вважатися істотною зміною обставин? З одного боку, може, а з іншого — ні. Ніхто з наших суддів про це не напише прямо, але всі розуміють: якщо з’явиться хоч один «прецедент», то охочих може набігти дуже багато. Це так званий floodgates argument. Наприклад, за часів кризи 2008 — 2009 років наші суди вирішили, що економічна криза має загальний характер і стосується обох договірних сторін. Отже, сторони мають розділити цей тягар і підстав для розірвання договору немає.


Тобто розірвати договір у судовому порядку з аргументами про кризу буде майже нереально. Проблема в тому, що у замовника є запасний варіант: припинити давати вам нові завдання (нижче про це трохи докладніше).


4. Простежте, щоб всіх умов розірвання договору було дотримано

 

Якщо в договорі чітко визначений порядок його розірвання, але цього дотримано не було, спробуйте спокійно пояснити замовнику, що у цей складний час ви лише хочете, щоб були виконані умови договору. Щоб надати своїм словам зрілої мудрості, можете скористатися висловом «pacta sunt servanda» (лат. «договори повинні виконуватися») (юристи ще з часів Римської імперії ним дуже пишаються).


Власне, дотримання порядку розірвання договору не дуже поліпшить вашу ситуацію, але може виграти для вас додатковий час на пошуки іншого джерела доходів. Якщо ж умов розірвання договору було дотримано, на цьому ваша боротьба за справедливість припиняється. У підприємницьких відносинах існує тільки те, про що ви самі домовилися. Якщо у договорі немає нічого про компенсацію за дострокове розірвання і він був розірваний правомірно, то на цьому ставимо крапку.


Що робити, якщо умови договору порушено, а замовник і чути про це нічого не хоче? Якщо не вдалось домовитися, то суд — ваш останній шанс. Чи варто туди звертатися і про що можна попросити?


Якщо у документі взагалі не було положень про розірвання, то суд може зобов’язати іншу сторону або виконувати договір, або ж компенсувати збитки (наприклад, упущену вигоду за весь строк дії договору). Але цей солодкий шмат пирога має свої мінуси: суд — це повільно (якщо пощастить, близько пів року на першу інстанцію) і дорого, а ще треба спілкуватися з юристами.


Якщо ж у договорі були положення про дострокове розірвання, суд може зобов’язати іншу сторону їх дотримуватися або ж компенсувати збитки. Але довести право на відшкодування збитків на якусь більш-менш пристойну суму в такому випадку не вдасться: ви ж передбачали можливість дострокового розірвання, і порушення порядку глобально нічого не змінює. Тобто, якщо врахувати витрати часу і коштів, то йти в суд у такому разі сенсу немає.


5. А банкрутство — це аргумент?


Якщо ваш замовник стверджує, що далі не може виконувати свої зобов’язання за договором, бо він розорився, то це ще не означає, що договір розірвано. Власне, «відсутність грошей» на словах не є ані підставою для звільнення від відповідальності, ані підставою для розірвання договору. Рішення про банкрутство повинен прийняти суд. Якщо ж ваш замовник не був визнаний банкрутом у судовому порядку і він не розрахувався й не планує розраховуватися з вами за надані послуги, то ви можете звернутися до суду для стягнення заборгованості. Договір при цьому залишатиметься чинним, якщо немає інших причин для його припинення, але у замовника все ще буде варіант не виставляти нових завдань.


6. А що з моєю «відпусткою»?


У нашій викривленій реальності ФОПи можуть мати «оплачувану відпустку», тож, можливо, вашу душу зігріває ідея грошової компенсації за невикористану її частину. На жаль, з юридичного погляду на жодні подібні компенсації ФОП розраховувати не може.


7. Чи може замовник скористатися форс-мажором?


Форс-мажорними обставинами (або обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні події, що об’єктивно унеможливлюють виконання договору, наприклад: збройний конфлікт, аварія, пожежа, вибух, сильний шторм тощо. Обставини вважатимуться форс-мажором тільки, якщо їх неможливо було передбачити на момент укладення договору, вони не залежали від волі сторін, тобто сторони не могли їх уникнути чи їм запобігти, а між форс-мажором і неможливістю виконати договірне зобов’язання є причинно-наслідковий зв’язок.


Сам форс-мажор ніколи не був і не є підставою для розірвання договору. Він лише звільняє від відповідальності за невиконання обов’язків за договором.


Хоча за новим законом карантин внесений до переліку можливих форс-мажорних обставин, до ІТ-сфери це не має ніякого стосунку: всі розробники все ще можуть працювати віддалено (чи то «надомно» — так у нашому Кодексі законів про працю називають work from home).


У договорі ви можете знайти таке положення, в якому передбачено, що в умовах тривалої дії форс-мажорних обставин (наприклад, протягом двох місяців) з’являється право дострокового розірвання договору. Але знов-таки для ІТ-сфери карантин — це ніякий не форс-мажор. Тобто про неможливість виконання зобов’язань не йдеться. Це означає, що замовник не може скористатися форс-мажором, щоб розірвати договір.


8. А що, як не розривати договір?


Договір між компанією та ФОПом-підрядником, як правило, є рамковим, а всі конкретні завдання погоджуються усно, електронною поштою чи за допомогою іншого сервісу (у рідкісних випадках шляхом підписання додатків до договору). Тобто в замовника завжди є опція не давати нових завдань і закінчити співпрацю без розірвання договору. Логічно: якщо послуги не надають, то про жодну оплату не може бути мови. На жаль, з цим вдіяти нічого не вдасться.


9. Що далі?


Якщо замовник таки правомірно розірвав з вами договір або ж просто припинив виставляти нові завдання, саме час подумати про мінімізацію своїх ФОПівських витрат. Гарна новина: Верховна Рада на час карантину дозволила не платити ЄСВ, а також запровадила податкові канікули.


Що це означає? У всіх ФОПів (всіх-всіх, без винятку) є право не платити ЄСВ з 1 березня по 30 квітня. Тож, наприклад, ФОП, який платить мінімальний страховий внесок, за перший квартал 2020 року повинен заплатити не 3117,18 грн, а 2078,12 грн. Строк сплати — 19 квітня, проте якщо ви не сплатили ЄСВ вчасно, то до 30 квітня пеня за прострочення не нараховуватиметься. Крім цього, податкова не матиме права накласти штраф на платників єдиного внеску (ось тут тільки для «спрощенців»), які прострочили свої зобов’язання зі сплати ЄСВ.


Наразі не зрозуміло, як потрібно відобразити ці два місяці у звіті з ЄСВ, але до його подання є ще більше ніж пів року (початок 2021-го). Тож до того часу ще можуть з’явитися роз’яснення.


Також встановлено мораторій на накладення штрафів за порушення податкових зобов’язань, вчинених протягом березня-квітня 2020 року. Це означає, що якщо ви є платником єдиного податку другої групи і сплачуєте податки кожного місяця, то за несплату протягом березня-квітня на вас не буде накладено штрафні санкції. Пеня не скасовується, але за загальним правилом вона нараховується лише після 90 днів прострочення. ФОПам на третій групі від цього мораторію не полегшає, оскільки для сплати єдиного податку за перший квартал 2020 року час є аж до 20 травня (але якщо карантин продовжать, це може стати застосовним).


Якщо все геть погано, ви можете закрити свого ФОПа на порталі «Дія». Кажуть, це займає всього дві хвилини. Але уважно прочитайте інструкцію про те, що потрібно зробити далі, аби не потрапити в халепу з податковою. Після втрати статусу самозайнятої особи у вас буде право на отримання допомоги з безробіття (навіщо ж ви тоді сплачували ЄСВ весь цей час?). Таку допомогу можуть отримати ФОПи, які сплачували ЄСВ упродовж не менше ніж шести місяців за останній рік.


«Призупинити» ФОПа (тобто перестати вести діяльність без закриття), як колись, на жаль, уже немає можливості: ЄСВ потрібно сплачувати всім ФОПам незалежно від наявності доходу. Водночас для тих, хто перебуває на третій групі, правило залишається незмінним: якщо немає доходу, то і відсоток від нього як податок теж не сплатиш (зобов’язання з подання звітності від цього не зникають).


Підсумок


Не впадайте у відчай і не поспішайте нарікати на свій підприємницький статус. Може, до наступної кризи ви вже керуватимете успішним бізнесом у США, як-от Павло Пранник. Насправді ж трудовий договір нікого не рятує, адже власники і без карантину мають право скоротити чисельність або штат працівників. А за новим законом (530-IX) можуть ще на час карантину відправити працівників у відпустку без збереження зарплати.Катерина Наливайко, Associate в Axon Partners


Джерело: www.dou.ua

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 


Анонс номера
№1-12 | 30 червня
Тема тижня:
Трудове право
Тема тижня
  • Звільняти не можна залишити
Придбати PDF-версію
 
 

Юридичні компанії України

______________________________

     

______________________________